Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Vidio sam kod nas u trgovini sa životinjama da imaju puhove na prodaju pa me zanima njihovo održavanje i potrebni uvjeti???
Unaprijed hvala, David

O: Puhovi su dražesne male životinjice. Kao sve popularniji kućni ljubimci u ponudi i u našim Pet centrima su afrički puhovi (Graphiurus murinus). Nadam se da ste mislili na navedenog, no osim nekih morfoloških razlika među vrstama, u navikama i potrebama se osobito ne razlikuju. Izgledaju poput minijaturne vjeverice, s bujnim repom duljine gotovo kao i tijela.

Primarno su noćne životinje i aktivne u sumrak, no povremena aktivnost može se zabilježiti i danju. Ima izvanredno osjetilo vida, sluha, mirisa i opipa. Očekivani životni vijek u zatočeništvu je 6-8 godina. Društvene su životinje, i poželjno ih je držati u grupama od dva ili više. Istospolne grupe vrlo dobro se slažu, naročito ako su zajedno od mladih dana. Mogu se pripitomiti i naučiti na držanje u ruci, iako je najbitnije početi pripitomljavanje što ranije.

Što se smještaja tiče, bitno im je osigurati kavez sa uskim razmakom između rešetki jer su vrlo spretni u bježanju. Potrebe im može zadovoljiti kavez veličine 90 x 90 cm. Najsigurniji je stakleni kavez. Kad su aktivni penju se do samog vrha kaveza, tako da je bitno osigurati kvalitetan gornji dio kaveza. Na dno kaveza potrebno je staviti stelju debljine oko 4 cm. S obzirom kako u prirodi provode mnogo vremena na drveću bitno im je osigurati prečke ili grančice drveta za penjanje. Užad, te ostale drvene igračke pružaju im različite mogućnosti penjanja i igranja. Također, možete mu postaviti i kolut za trčanje (veličine za miša). U kavez je potrebno postaviti i gnijezdo koje im pruža osjećaj sigurnosti. Ako se drži u paru, potrebna su im dva gnijezda jer ženka u pravilu izbaci mužjaka nakon parenja. Mogu im se postaviti i tuneli za glodavce kako bi se imali gdje sakrivati i igrati.

Za hranu i vodu najbolje su keramičke posude. Većina jede sa posuda smještenih na dnu kaveza, no ako im više odgovara, posuda za hranu se može objesiti za drvenu grančicu ili učvrstiti za kavez. Za pijenje vode koriste klasičnu pojilicu, a bitno je redovito mijenjanje vode.

Puhovi su svejedi (omnivori). Njihova prehrana u prirodi raznolika je, a pretežno se sastoji od sjemenki i orašastih plodova, voća, jaja ptica i insekata. U zatočeništvu je od iznimne važnosti raznolika prehrana. Najvažnija im je mješavina sjemenki (kao što je komercijalna hrana za hrčke ili druge male glodavce, s dodanim suncokretom i sirovim kikirikijem), voće i povrće, a kao izvor proteina tvrdo kuhano jaje, insekti (crvi ili cvrčci), kuhana piletina i jogurt. Sjemenke se mogu davati svaki dan, no potrebno je voditi računa da se ne prejede sjemenki kako bi uzeo i ostale hranjive tvari. Voće i povrće može biti svježe, smrznuto ili sušeno. Svježa hrana može se ponuditi u večernjim satima, a sve ostatke je potrebno ukloniti ujutro da se ne pokvare. Kao poslasticu, u malim količinama puhovima se može dati jabuka, breskva, kruška, kivi, papaja, te različito bobičavo voće.

Za aktivnost gotovo tokom cijele godine potrebno je voditi računa o temperaturi, te količini dnevnog svjetla. Naročito u zimskim mjesecima kad su dani kraći, ako se ne osigura umjetna svjetlost postoji mogućnost da puh počne hibernaciju. U prirodi provode i sedam mjeseci na godinu u hibernaciji, dok u zatočeništvu su neaktivni oko 4 tjedna. Nakon tog perioda izlaze vrlo gladni. U pravilu, kad se vrate u aktivan život, slijedi parenje. Ženka je skotna 30-32 dana nakon kojeg vremena okoti 1-11 mladih, ali najčešće 4-6. Imaju jedan okot godišnje. Mladi su uz majku do starosti 5-6 tjedana, a spolno zreli u starosti 1-2 godine.

Nadam se da sam Vam donekle približila svijet ovih prekrasnih životinjica, a svakako posjetite naše Pet centre za detaljnije informacije.