Odgovara:
Davorka Balantin, dr.vet.med.,
Pet centar Heinzelova 60, Zagreb

P: Dobila sam na poklon činčilu i ne znam ništa o njima. Možete li mi sve reći? Pošto imam dvorište s travom da li bi je mogla malo pustiti - uz kontrolu, naravno?  Pročitala sam da bi u kavezu trebala imati i pijesak. Možete li mi reći zašto i da li je stvarno nužno. Trebam li davati nekakve vitamine, i može li pojesti neko povrće i voće i koje? Ukratko, možete li mi reći sve o njima i koje su literature u kojima mogu naći sve o njima. Najljepša hvala. Lijepi pozdrav, Ivana Hotti.

O: Činčile potječu iz Južnoameričkih Andi. Odrasle jedinke ne teže niti jedan kilogram. 

Visoke temperature su opasne za činčile jer je njihovo gusto krzno namijenjeno niskim temperaturama. Tijekom cijele godine potrebuju sobnu temperaturu, ne višu od 25 stupnjeva celzijusa. Više temperature su za njih smrtonosne i zato morate kavez držati na mjestu gdje sunčevo svijetlo ne tuče direktno u činčilu, a također kavez ne smije biti stavljen na mjestu gdje bi mogao nastati propuh.

Preporučljiva veličina kavezaje minimalno 80x60 cm. Što je kavez veći, to će činčila biti sretnija u njemu. Preporučuje se puštanje činčile svakodnevno barem na sat vremena kako bi se iskakala, samo treba pripaziti na električne kablove koji bi mogli biti pogubni za činčilu, jer ih vole gristi. Činčile prosječno žive petnaest godina. Zubi činčilama neprestano i brzo rastu, pa im treba nabaviti drvo za glodanje koje možete kupiti kod nas u Pet Centrima. Inače to drvo ne smije biti kestenovo ili hrastovo, jer sadrži tanin koji je za činčilu škodljiv.

Što se prehrane tiče, u Pet Centrima možete nabaviti hranu namijenjenu južnoameričkim činčilama i mnoge poslastice, te pijesak koji im služi za njegu i čišćenje krzna i posudu u koju se taj pijesak stavlja. Pijesak treba ostaviti činčili svaki dan po pola sata do sat vremena i onda posudu zatvoriti ili maknuti iz kaveza kako činčila ne bi vršila nuždu u taj pijesak. Činčile se ne moče i kupaju sa šamponima. Osim kupljene hrane, činčili možete ponuditi malo jabuke, posušene koprive, sijeno, listove maslačka, cvijetove tratinčice, suhe cvjetove kamilice i to im nije osnovna hrana. Ne smiju orahe, bademe, lješnjake.

Činčile su noćne životinje i dan obično prespavaju. Vitaminske preparate nikad nije naodmet davati da bi održali zdravlje i vitalnost malih krznenih životinja. Mi ih u ponudi imamo od nekoliko proizvođača: od JBL-"Rodovitol", multivitamini za glodavce, za prekrasno krzno i vitalnost, od Beaphara-"Lebens vitamine", multivitaminski pripravak za glodavce i od Vetoquinola-"Gervivet", vitaminske kapi za male glodavce s vitaminom C. Svi ti preparati se stavljaju u pitku vodu ili hranu.

Što se puštanja po dvorištu tiče, bilo bi odlično da činčili možete omogućiti da se istrči i iskače po dvorištu, međutim morate jako paziti da Vam ne pobjegne i razmisliti o tome kako ćete je uhvatiti, te da ne pojede slučajno nešto što bi joj moglo naškoditi. U Pet Centrima postoje vodilice sa ormicama za zamorčiće, kuniće i tvorove.

Literature o činčilama na hrvatskom jeziku nema, međutim, sve informacije o činčilama dostupne su na Internetu.

Pozivam Vas da zajedno sa svojom činčilom dođete u Pet Centar kako bi našli odgovarajuće proizvode, opremu te korisne savjete za Vašeg kućnog ljubimca.