Odgovara:
Martina Kuzmanić, dr.vet.med.,
Pet centar Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Molim vaše stručno mišljenje u vezi patuljastog kunića (ženke), stare dvije i pol godine, koja je na žalost uginula u roku jednog dana, zbog krvarenja iz analnog otvora iako nikakvi predhodni simptomi nisu upućivali na takav završetak. Kunić se skoro do zadnjeg trenutka kretao i jeo i zato me zanima i molim vas da mi odgovorite šta se to moglo dogoditi i koji je razlog da je takvom brzinom tako kobno završila. Unaprijed zahvaljujem, Damir

O: Vrlo je teško zaključiti što se desilo u Vašem slučaju odnosno iznenadnom uginuću kunića. 

Trebalo bi još puno potpitanja i Vaših odgovora i zapažanja što se sve dešavalo par dana prije nesretnog događaja. Da li ste promijenili vrstu hrane, ritam hranjenja, da li se nešto veće i glasno dešavalo u Vašem okolišu i stanu, da li ste je hranili svježom hranom poput salate koja je uzgajana i tretirana raznim herbicidima u nekontroliranim količinama i karenci, da li su korišteni pužomori prilikom uzgoja povrća, a kod životinja izazivaju brzu pojavu teških simptoma i uginuće?

Kompleksni enteritis (upala probavnog sistema) sa znakovima meke stolice, proljeva, nujnosti, gubitka apetita i na kraju sepsa i uginuće, jedan su od učestalih oboljenja malih kućnih ljubimaca kao što su kunić, zamorac i dr. U trenutku se spoji djelovanje više faktora, promjene u ishrani, stres, genetska predispozicija i bakterije iz okoliša (toksin bakterije Clostridium), antibiotici, insekticidi i herbicidi u tragovima na povrću i voću. Dolazi do promjene ph, mikroflore i pokretljivosti crijeva. Posljedica toga je depresivno ponašanje kunića, gubitak apetita, proljev (smeđe boje i vodenast), prisutnost krvi i sluzi u stolici, snižena tjelesna temperatura i uginuće u periodu 24 sata od pojave prvih simptoma.

Hranite svoje kuniće uglavnom suhom i balansiranom hranom (točan sastav sirovih vlakana, proteina i vitamina) i svježom hranom iz poznatog izvora i u malim količinama.