Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Imam domaću mačku staru 9. godina, steriliziranu. Ima upaljeno zubno meso i zadah iz usta. Bili smo kod veterinara u više navrata. Nakon završene terapije Benzepenom, veterinar nam je prepisao Stomorgyl tablete. Stanje se malo poboljšalo, ali ne za dugo. Nakon toga veterinar nas je poslao na RTG glave i krvnu sliku. Oboje su bili uredni s obzirom na njezine godine. Kroz cijelo vrijeme mačka je uzimala Stomorgyl tablete i još vitaminsku pastu od Pfizera. Zanima me što bi trabali sada učiniti jer je u međuvremenu i moj kastrirani mačak star 2. godine dobio iste simptome.
Hvala, Ivana

O: Upala usta označuje upalne promjene u sluznici usta različitog stupnja i oblika, od običnog katara do nekroze sluznice. U širem smislu, stomatitis obuhvaća upalu i dubljih slojeva tkiva (flegmona usta, gangrena usta), kao i upalne promjene u pojedinim organima koji anatomski i funkcionalno pripadaju usnoj šupljini ili njezinoj neposrednoj okolici (usne, zubno meso, jezik, slinske žlijezde). Riječ je o samostalnim bolestima koje su ograničene na usta, dijelom pak o različitim općim kojih je upala usta glavni simptom ili samo popratna pojava. Samostalna upala usta nastaje zbog neposrednog draženja usne sluznice mehaničkim podražajima (gruba hrana, strana tijela, zubne bolesti, greške zubala, mijena zuba), kemikalijama, rjeđe termičkim inzultima (prevruća hrana, smrznuta hrana). Katkad je stomatitis popratna pojava avitaminoze (nestašica vitamina A, C), otrovanja (živom, olovom, jodom) ili autointiksikacije (uremija).

U većini slučajeva stomatitis je akutna bolest, no osim u slučaju kad upala zahvati dublje dijelove tkiva, odvija se bez općih simptoma bolesti. Što se liječenja tiče najprije treba ukloniti uzrok bolesti: promijeniti hranu, te davati hranu koja je mekana i ne draži sluznicu. Vašim mačkama preporučujem kašastu i tekuću hranu. Važna je i higijena usta. Nakon svakog obroka treba ukloniti ostatke hrane iz posudica za hranu i usta joj isprati mlakom vodom, samom ili uz dodatak blagog dezinfekcijskog ili adstrigentnog sredstva (borna kiselina, vodikov peroksid, kalijev permanganat,...).

Zadah iz usta obično je povezan s problemima zuba i desni. Virusne infekcije, zaglavljena kost između zuba ili desni, izostanak žvakanja prirodne hrane, slaba usna higijena ili metaboličke bolesti poput bubrežnog zatajenja izazivaju bolan stomatitis, kod kojeg se javlja zadah iz usta i oprez pri jelu.

Kad su promjene u ustima opsežnije i dublje, a osobito kad je istodobno promijenjeno i opće stanje, liječimo antibioticima i sulfonamidima primijenjujući ih sustavno. U slučaju Vaših mačaka preporučila bih upotrebu Gingisan gela kojeg možete pronaći u veterinarskoj ljekarni naših Pet centara. Gingisan dentagel sadrži klorheksidin visokodjelotvorno anti-plaque sredtsvo. U usnoj šupljini postiže se dezinficirajuće depo-djelovanje Gingisana zahvajujući dobroj sposobnosti vezanja gela na zubnu caklinu i sluznicu u usnoj šupljini. Kod redovite primjene smanjuje se stvaranje zubnog kamenca.

Svakako bih preporučila posjet veterinaru kako bi utvrdio postojanje zubnog kamenca i naslaga na zubima. Ove pojave pospješuju upalu zubnog mesa i sluznice na način što omogućavaju naseljavanje bakterijama između zubne plohe i same naslage, pa je stoga moguće nakratko ukloniti simptome upale, ali pošto postoji žarište česte su recidive. Takvo stanje se vrlo teško može riješiti konvencinalnim metodama, već je najčešće potreban zahvat mehaničkog ili ultrazvučnog čišćenja zubnog kamenca, a zatim je potrebno provoditi preventivne mjere nastanka zubnog plaka ili kamenca posebnim hranama, te higijenom usne šupljine.

Svakako posjetite naše trgovine kako bi savjetovali naše veterinare o izboru hrane za njegu usne šupljine Vaših maca

OZNAKE: