Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Moj pas je imao epileptični napadaj, bolje reći seriju napadaja. Ranije nikada to nije imao. On je ruska pudla i ima 12 godina, jako je živahan i radostan. Kada su napadaji prestali, psihički je u redu, međutim njegova zadnja desna noga je u stalnom grču, a prednja desna je nekako nestabilna. Čini mi se kao da su te noge oduzete. On zbog toga ne može vršiti nuždu, stoga imam jako puno problema s njim. Možete li mi reći kako treba pustupati? Hvala. Filip

O: Epilepsija predstavlja poremećaj s ponavljanim napadima, a posljedica je secifične reakcije mozga.

Napadaji nastaju razlogom nekoordiniranih kretnji neurona iz dijela mozga koji se naziva cerebrum. Mehanizam zašto ovi neuroni ne funkcioniraju normalno, nije razjašnjen, ali je vrlo sličan, ako ne i istovjetan onog u ljudi. Vejrojatno određene tvari (nazvane neurotransmiteri) nisu u pravilnoj kemijskoj ravnoteži, tako da se živci ne ponašaju u koordiniranom modu. Razlikuju se ovi tipovi napada: parcijalni - koji zahvaćaju samo neke dijelove tijela, a obično su uzrokovani oštećenjima mozga.

Generalizirani napadaji - zahvaćaju cijelo tijelo, a mogu se podijeliti u dva tipa (veliki i mali). Najčešći je veliki napad. Pas obično pada na jednu stranu i pokazuje nekontroliranu mišićnu aktivnost, kao što je udaranje nogama, plivanje ili sl. Slinjenje je obilno, a pas obično nesvjesno mokri ili defecira. Nesvjestan je svijeta oko sebe i svojih aktivnosti. Kod malih napada nema konvulzija već pas obično izgubi svijest. Može izgledati kao da je pas pao u kolaps ili šok.

Najteži oblik napadaja je onaj u kojem se dogode nekoliko uzastopnih velikih napada, bez oporavka od prvog. Pas može biti u napadima kroz nekoliko sati. Ovaj oblik naziva se status epilepticus, a ukoliko pas dođe u to stanje potrebno ga je što prije odvesti na pregled.

Postoje tri faze epileptičkog napada: faza prije napadaja - obično se naziva aura. Pas se ponaša nemirno, traži pažnju, cvili, pojačano slini ili se sakriva. Ovi znakovi vidljivi su tek nekoliko minuta prije samog napada. Zatim, ictus (napad) - pas može djelovati vrlo uzbudeno, slini, trči u krug, kolabira ili pokazuje nekoordinirane mišićne aktivnosti. U pravilu ovo traje manje od 5 minuta. I, faza nakon napada - nakon napada nastupa faza oporavka. Pas se može činiti dezorijentirano, nekoordiniran, a povremeno može pokazivati i znakove sljepoće. Ovo može trajati nekoliko minuta do više dana.

U ovisnosti kakvo je oštećenje živčanog sustava nastalo napadom, može doći do posljedične pareze ili paralize pojedinih dijelova tijela. Kako bi bili sigurni u dijagnozu te pravodobno poduzeli liječenje, posjetite veterinara te napravite specijalistički pregled neurološkog sustava.

Više o epilepsiji pročitajte na:

Epilepsija

OZNAKE: