Povratak

Gubitak dlake i bolnost kože na trbuhu psa

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragica_nemes

 
Odgovara:
Dragica Nemeš, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb 


P:
Željela bih da vas pitam nešto u vezi mog psa. Ona je sibirski vučjak, već neko vrijeme mjenja dlaku i taj period je već završen, ali na njenom tijelu, na području trbuha, opala joj je dlaka i vidi joj se koža, sšo mislim da nije karakteristično za vučjake. Ne znam šta da radim! Boli je i ne da da joj se to dira. Ona je u svom boksu u dvorištu, to je bitno da znate. Ako možete, da mi u što kraćem roku odgovorite, šta bi to moglo da bude. Unaprijed hvala,
Mirela


O: Krzno sibirskog haskija je dvostruko, a čine ga poddlaka (mekana i gusta) i zaštitna dlaka vanjskog krzna koja je 'prava', srednje dužine. Moguć je nedostatak poddlake za vrijeme sezone linjanja.

Linjanje je proces izmjene dlake koji osigurava lakše održavanje optimalne tjelesne temperature organizma ljubimca. Linjanje se odvija dva puta godišnje, i to u proljeće i jesen.

Kod  poremećaja  u hranidbi i njenoj kvaliteti, kod određenih kožnih bolesti (upale, alergije, parazitarne infestacije,...), hormonalnih poremećaja, različitih organskih oboljenja, kožnih parazita,... linjanje se može prolongirati ili iznenadno pojaviti.

Kako bi se  ubrzala  izmjena dlake potrebno je  svakodnevno četkanje psa te tako potaknite cirkulaciju u koži i uklonite staru dlaku.
 
Dodavanje vitaminsko-mineralnih pripravaka će povoljno utjecati na rast nove i sjajne dlake. Potrebno je dodavati preparate s omega-3 i omega-6 masnim kiselinama (npr. Dermanorm kapsule ili ulje) ili biotin (vitamin H). Također, gore navedene dodatke možete pronaći i u hranama koje su već prilagođene za poboljšanje kvalitete kože i dlake, kao što su npr. Royal Canin Skin Support, Hill's Sensitive Skin, Eukanuba Skin Care.
 
Moguć razlog nastalog stanja može biti i "aktiviranje" analne ili mirisne vrećice, koje se nalaze 1-2 cm od čmara i u njima je smješten sekret koji psima služi za obilježavanje teritorija. Analne vrećice se fiziološki prazne prilikom istiskivanja izmeta. Ako životinja jede kuhanu ili hranu iz konzerve, stolica je mekše konzistencije pa kao takva ne može istisnuti analnu vrećicu. Tada dolazi do zaostajanja sadržaja, što dovodi do upale analne vrećice. U tom slučaju može se javiti svrbež u području čmara, ali i na drugim dijelovima tijela i ispadanje dlake.
 
Sljedeći mogući razlog bolesti kože, praćene češanjem i ispadanjem dlake, su alergije. Uglavnom su to alergije na hranu, tj. na pojedinu komponentu iz hrane. Alergije na koži očituju se svrbežom po cijelom tijelu, crvenilom oko očiju, ušiju, po šapama, pod pazuhom, u okolini čmara, pojačana pigmentacija kože i zadebljanja na koži. U tom slučaju, psu se ukida sva hrana i poslastice koju je do tada jeo i prelazi se na hipoalergenu hranu.
 
Također i prisutnost parazita na koži može uzrokovati procese na koži. Slina buhe uzrokuju alergije na koži i nastanak alergijskog dermatitisa. Također, treba "objaviti rat" i buhama, pomoću ampula Frontline ili Advantix kojima treba tretirati psa, a istodobno pošpricati i sva mjesta gdje pas najviše boravi prikladnim preparatom (npr. Bio-Insect Shocker ili Biokill). Na ljubimca se mogu aplicirati i ampule Stronghold ili Advocate. To su antiparazitici širokog spektra, koji istovremeno djeluju na unutarnje i vanjske parazite (buhe, crijevne obliće, ušne grinje, šugarce), ali ne djeluju na krpelje. Ampule djeluju 30 dana pa je potrebno nekoliko mjeseci uzastopno aplicirati sredstvo (3-4 mj.).

Po potrebi veterinar može odrediti i drugu terapiju (medicinske kupke ili parenteralnu aplikaciju antiparazitika)
 
Koji je uzrok navedenim promjenama, na ovakav način mi je teško utvrditi. Stoga, savjetujem Vam da se i obratite svom veterinaru koji će pregledati ljubimca te utvrditi njegov zdravstveni status  kože (klinički pregled, uzimanje brisa i strugotina kože) i prema potrebi poduzeti potrebno lječenje.