Povratak

Krive noge šteneta njemačkog ovčara - razvoj, rast i prehrana štenaca

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
silvija_havrle1

 
Odgovara:
Silvija Havrle Lovrić, dr. vet. med.,
Pet centar, Ulica kralja Petra Svačića 61, Osijek 

P: Imam štene njemačkog ovčara, staro nepunih 5 mjeseci i imam svojevrstan problem. Naime, koliko vidim stražnje noge su mu niže nego što bi trebale biti, tj. stražnji trup mu je spušteniji nego u drugog psa iz istog legla (njegovog brata). Noge su mu malo krive pa me zanima može li se uraditi što po tom pitanju. Isto tako imam i problem s njegovom ishranom. Hranim ga 3-4 puta dnevno, ali kad mu stavim hranu on ne pojede do kraja. Pokušavam raznovrsnom hranom; konzerviranom hranom, tvrdom hranom za štence i slično (Darling konzerve za štence, Pro Plan hrana za štence višeg rasta), ali on je i dalje pomršav. Molit ću Vas da me savjetujete što trebam napraviti za njegovu dobrobit. Unaprijed zahvaljujem. Pozdrav, Marija

O: Njemački ovčari su mnogogodišnjim križanjem dovedeni do današnjeg izgleda jer u standardu stoji da se gornja linija trupa proteže od početka vrata, preko dobro formiranog grebena, zatim preko horizontalnih blago padajućih leđa, do blago padajućih sapi bez vidljivog prekida. Leđa su čvrsta, snažna i mišićava, a slabinski dio širok, jak i mišićav.

Sapi trebaju biti duge i blago padajuće (oko 23 stupnja prema horizontali) i  da bez prekida gornje linije povezuju repni dio. Rep doseže najmanje do skočnog zgloba i prelazi sredinu zadnjeg došaplja. Donja strana je nešto više odlakana, nošen u blagom luku nadolje, u pokretu nošen nešto više, ali ne iznad leđne linije. Operativne korekcije nisu dozvoljene. Stražnje noge su položene  blago unazad, pri čemu su gledano odozada paralelne. Bedrena kost i potkoljenica su otprilike iste dužine i grade kut od oko 120 stupnjeva, a bedra su snažna i mišićava. Skočni zglobovi su snažni i čvrsti, a zadnje došaplje stoji okomito ispod skočnog zgloba.

Pošto je vaše štene tek sad počelo intenzivnije rasti - od 4 do 10 mjeseca, noge mogu izgledati malo krivo, a sve se može promijeniti kad izraste do pune veličine.

Rast je fiziološki zahtjevan proces koji traži unos zadovoljavajuće količine energije, te ujedno i unos esencijalnih hranjivih tvari. Štenad velikih pasmina ima genetsku predispoziciju brzom rastu koji može opteretiti razvoj koštanog sustava prilikom čega dolazi do raznih poremećaja. Prekomjerno hranjenje može dovesti ne samo do prekomjerne tjelesne težine već i prebrzog rasta kostiju s abnormalnim remodeliranjem. Konačni rezultat je kost većeg obujma ali manje gustoće.Kontroliranje brzine rasta davanjem optimalne količine hranjivih tvari, može pomoći smanjenju rizika pojave koštanih poremećaja uzrokovanim brzim rastom štenaca velikih pasmina.

Svaka hrana kupljena u trgovinama za kućne ljubimce, bilo dehidrirana (suha) ili konzervirana ( okra), na deklaraciji sadrži upute o dnevnoj preporučenoj količini s obzirom na starost i težinu psa. Ako štene ostavlja hranu , vjerojatno mu je previše hrane za jedan obrok. Prekomjernim hranjenjem nećete utjecati da se štene udeblja, nego će doći do širenja želuca te posljedično gastritisa.

Štenci u vrijeme intenzivnog razvoja trebaju hranu sa dovoljnom količinom kvalitetnih, probavljivih bjelančevina , koje se troše na rast i razvoj i određenom količinom masti koja se troši na energiju. Ovisno o njegovoj aktivnosti tijekom dana, štene potroši jedan dio na rast , a drugi na kretanje. Svakako je važno napomenuti da teže aktivnosti ( istrčavanje za biciklom, skakanje uvis ili preko stepenica i sl. ) u doba intenzivnog rasta, nisu dozvoljene. O tome sam više pisala u ranije objavljenom odgovoru Nesiguran hod i mala aktivnost štenca starog mjesec dana / Displazija kukova.

Opširnije  o prehrani možete pročitati u prijašnjim odgovorima mojih kolegica naslovljenim Prehrana štenadi srednjih i velikih pasmina i Prehrana štenca njemačkog ovčara / Razvoj i prehrana štenaca velikih pasmina.

Nadam se da će Vam ove informacije koristiti.