Povratak

Nedostatak apetita ili odbijanje hrane (anorexia) / Izbirljivost psa

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
zdravka_rumiha1

 
Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb 

P: Molio bih Vas za pomoć. Imam njemačkog ovčara starog 7 mj. i problem s prehranom, dakle do sada je jeo, ali u nedovoljnim količinama, a zadnjih 10 dana skoro pa ništa. Bio sam kod veterinara koji mi je preporučio B vitamin, kojega mu dajem 2 dana, ali još uvijek bez rezultata. Pokušao sam mijenjati hranu pošto ni s jednom nije bio zadovoljan, tako da sam iskušao i K9 i Royal Canin i razne druge dostupne u dućanima, međutim on nije prihvatio niti jednu. Zna proći i cijeli dan da ne pojede ništa, okreće glavu od hrane. Redovno ga čistim od parazita i šeta i trči dnevno 2 x 2sata pošto živimo u stanu. Tu i tamo zna imati mekšu, čak i vodenu stolicu. Molio bih Vas za savjet i da me uputite na koji način da postupam. Zadnjih mjesec dana izgubio je 2 kg, tako da sada, sa svojih 7 mj., teži 26 kg. Kada je vani u prirodi razigran je i dosta trči. Unaprijed hvala i nadam se ubrzo Vašem odgovoru. Ranko


O: Nedostatak apetita ili odbijanje hrane (anorexia) termin je kojim opisujemo slučajeve kada životinja izgubi apetit i ne želi ili ne može uzimati hranu.

Mnogi su uzroci odbijanju hrane. Vrlo često je ono prva naznaka bolesti. Umanjena volja za hranom ili oslabljeni apetit je opći simptom bolesti i obično se javlja sa drugim općim simptomima (groznica, povišena temperatura, omamljenost...). Bolesti probavnog sustava (jednjak, želudac, crijeva, jetra, pankreas), bubrega, očiju, usta, nosa i grla, kože, mozga i mnogih drugih organa mogu biti uzrokom nedostatka apetita. Bol bilo koje vrste može izazvati u životinje nedostatak želje za uzimanjem hrane. Za razliku od navedenog, neki psi odbijati će hranu iz sasvim bezazlenih razloga kao što je nuđenje nove hrane koja im se ne sviđa ili problemi ponašanja (preseljenje, novi ljubimac, nova osoba i sl.). Ako je negdje u blizini kujica koja se tjera, također i to može biti razlog zašto Vaš ljubimac slabije jede.

Iz navedenih se razloga preporuča posjet veterinarskoj ambulanti ako odbijanje hrane uz sačuvano opće stanje organizma (živahnost, zaigranost i sl.) potraje dulje od tjedan dana.

Osim navedenih razloga, uzroci odbijanja hrane u Vašeg ljubimca mogu biti i sljedeći: ne odgovara mu hrana, zdjelica je oprana s nekim od sredstava čiji mu miris ne odgovara, navika da ga hranite iz ruke i sl.

Također, treba spomenuti kako je i dob u kojoj je Vaš ljubimac (sazrijevanje) jedan od uzroka slabijeg apetita, ali ako je pas normalno aktivan i raspoložen, obično znači da mu je to dovoljno.

Psima je općenito osjet okusa relativno slabo razvijen pa više reagiraju na strukturu hrane. Stoga im je mnogo privlačnija mekana hrana. Za početak možete promijeniti hranu ili postojeću hranu učiniti "slasnijom" dodajući mlaku vodu, sirutku, kravlji sir, acedofil, jogurt. Također, dobro isperite posudu za hranu i na takav način uklonite eventualni odbijajući miris.

Važno je da mu ne podilazite i ne nudite ljudsku ni konzerviranu hranu, slatkiše ni poslastice "samo da nešto pojede", već mu ponudite dehidriranu hranu, uz koju možete, za početak, kombinirati kuhanu rižu ili posebnu rižu za pse koju nije potrebno kuhati, kuhano povrće, svježe voće, mliječne prerađevine (jogurt za pse).

U prehrani svojeg ljubimca budite dosljedni i nemojte popuštati. Naime, ljubimci se hrane na taj način da im se osiguravaju uredni obroci u pravilnim vremenskim razmacima. Uvijek svoga psa hranite u isto vrijeme, jednom ili dva puta na dan. Obrok neka ne bude ponuđen više od dvadeset minuta, ako u tom periodu ne pojede što ste mu ponudili, maknite i ne nudite mu ništa do slijedećeg obroka. Ukoliko pas dio obroka ostavlja u posudi, moguće da mu je obrok prevelik pa smanjite slijedeći obrok. Pas neće ostati gladan, no svakako je bolje da bude i malo gladan, nego da se optereti prevelikim obrokom, što često dovodi do pretjeranog širenja i oštećenja želučane stijenke.

Svakako je potrebno i redovno čišćenje od crijevnih nametnika, svaka 3 - 4 mjeseca.

Za poticanje apetita se obično i koriste vitamini B skupine, no za ispoljavanje njihova djelovanja potrebno je određeno vrijeme, minimalno 7 do 10 dana pa budite dosljedni u davanju. Imajte na umu kako je za rješavanje ovakvog problema potrebno strpljenje, ali nakon izvjesnog vremena Vaš ljubimac će prihvatiti novi režim prehrane na obostrano zadovoljstvo.

Svakako, ako se takvo ponašanje i odbijanje hrane u Vašeg ljubimca nastavi i dalje, savjetujem Vam da ponovno posjetite svog veterinara u svrhu dodatnog pregleda i potrebnih pretraga kako bi se isključio eventualni medicinski uzrok odbijanju hrane.