Povratak

Noga šteneta "bježi" prema van i nema normalan izgled - deformacija

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
zdravka_rumiha1

 
Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb 

P: Dobili smo štene, naša kujica je okotila samo njega pa pošto ima puno mlijeka on jako puno jede. Star je sada 24 dana i još ne staje na nogice, isto tako jedna nogica mu bježi na van pa izgleda malo izdeformirano. Kada je normalno da štenci prohodaju i postoje li nekakve vježbice da se ta nogica ispravi?

Hvala, Iva

O: Štene starosti nešto više od tri tjedna još je jako mlado i većinu vremena ili jede ili spava. Uglavnom je nesigurno na nogama i ne može puno hodati. S vremenom mišići nogu postaju čvršći i štene se sve više igra, skače, trči, postaje sve spretnije.

No, u svakom slučaju nije uobičajena pojava kako štenetu noga "bježi" prema van i nema normalan izgled. Ovakvi se problemi najčešće povezuju s deformacijama nastalim bilo u embrionalnom ili fetalnom razvoju, a vrlo su rijetke one nastale prilikom samog poroda.

Više o uzrocima i samim deformacijama lokomotornog sustava u malih štenaca pisala sam u ranije objavljenom odgovoru Poteškoće s nogom i kretanjem štenca.

Simptom koji opisujete u Vašeg štenca upućuje na jednu od najčešćih urođenih bolesti lokomotornog sustava u pasa: hondrodisplaziju, ahondroplaziju ili hondrodistrofiju. Naime, ovo oboljenje karakterizira abnormalno formiran ekstremitet ili više njih uslijed oblaganja zglobova hrskavičnim tkivom što uzrokuje deformiraje samih zglobova ali i abnormalan rast kostiju koje se spajaju sa ovakvom hrskavicom.

Bolest je prenosiva na potomstvo recesivnim genom, a najčešće je udružena s drugim medicinskim problemima uključujući gluhoću, patuljasti rast i abnormalno kratak životni vijek. No, ipak, ima široki raspon težine stanja po samog štenca pa tako u onih u kojih su zahvaćene prednje noge naizgled je štene normalno ili su prednje noge neznatno savinute. U težim slučajevima štenetu će uopće biti onemogućeno kretanje uslijed teško deformiranih ekstremiteta. Na žalost, ne postoji učinkovita terapija kod ovog oboljenja. Oni psi u kojih se javi u blagom obliku ne osjećaju bolnost ili otežano kretanje, a u onih sa težim oblikom bolesti pokušava se olakšati stanje kirurškim zahvatima s različitim postotkom uspješnosti izliječenja. Zahvatima se pristupa tek u dobi psa od oko jedne godine kada je rast i razvoj koštanog sustava gotovo završen.

No, točno tvrditi da se o ovako teškom stanju radi i u Vašeg ljubimca bilo bi neprofesionalno pa Vas, stoga, upućujem u Vama najbližu veterinarsku ambulantu ili pak na Kliniku za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju Veterinarskog fakulteta gdje će se načiniti potrebne kliničke pretrage, a sve u svrhu postavljanja točne dijagnoze te prema tome i optimalne terapije za Vaše štene.