Povratak

Odabir pravilne prehrane za postizanje optimalne tjelesne težine Shi Tzu-a

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragan_vesovic

Odgovara:
Dragan Vešović, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb   


P:
Imam mužjaka shi tzu-a starog starog 16 mjeseci. Njegova težina iznosi 5,6 inače ne voli suhu hranu, pa sam prešla na konzerviranu, no i to sada odbija, pa sam mu počela kuhati govedinu i piletinu, što sa oduševljenjem jede. Prije 3 dana nabavila sam odraslu ženkicu shi tzu-a staru 2,5 godine. Bivša vlasnica mi je rekla da ju je previše ugojila, jer ima 7,1 kg što je ipak za nju malo previše. Ona za razliku od našeg mužjaka nije izbirljiva, jede suhu hranu bez problema. S obzirom da je malo preteška i želim da smršavi barem 1,5 kg ne znam koliko da joj hrane dajem s obzirom da je ne želim šokirati, ali joj definitivno ne mogu dati onoliko koliko ona to želi, jer je jako poždrljiva. Koliko bi trebala ženki dati suhe hrane da joj to bude dostatna količina uz koju će ipak i lagano mršaviti, te u koliko obroka da joj to podijelim? Najviše me zbunjuje kada kažu da bi odrasli psi trebali imati jedan obrok dnevno, uvijek u isto vrijeme. Da li to zaista vrijedi kod svih pasmina, neovisno o njihovoj veličini i težini? Valerija

O:
Svaki proizvođač hrana namijenjenih za kućne ljubimce taksativno navodi koje su preporučene dnevne količine hrane. Te dnevne količine hrane su određene prema dobi i veličini ljubimca, njegovoj tjelesnoj težini, aktivnosti, potrebama...

Također, one predstavljaju količine određene prema svim nutritivnim sastojcima hrane kao i potrebama prije navedenih parametara kod ljubimca. Izražene količine predstavljaju prosječne dnevne količine koje bi trebalo raspodijeliti prema broju obroka. Na takav način je moguće i dalje zadržati navike kod svog ljubimca vezane uz intervale davanja dnevnih obroka. U Vašem konkretnom slučaju, savjetujem Vam da dobro proučite tablice koje se nalaze na hrani. Naime, Vaš ljubimac bi trebao koristiti hrane koje su namijenjene za ljubimce koji imaju nešto veću tjelesnu težinu nego što bi, prema standardu pasmine, i trebali imati. U tu svrhu najčešće se koriste light hrane. Takve hrane su inducirane u slučajevima kada je kod ljubimca tjelesna težina nešto povećana (cca. 15-30% u odnosu na preporučenu tjelesnu težinu). Takve hrane su kompletne, odnosno one su u svakom nutritivnom pogledu izbalansirane i predstavljaju kompletni dnevni obrok. Njihova specifičnost jest u tome što je smanjen kalorijski unos kroz hranu te je organizam prisiljen koristiti vlastite zalihe energije te posljedično smanjivati tjelesnu težinu.

U slučaju kada je kod ljubimca tjelesna težina 30 i više % veća u odnosu na potrebnu tjelesnu težinu, inducirana je primjena hrana iz medicinskog asortimana namijenjenih pretilim ljubimcima. One su pak pomno izbalansirane i prilagođene za postupnu normalizaciju tjelesne težine kod pretilih ljubimaca. One također predstavljaju kompletni obrok. Ovdje bi trebalo naglasiti da je prilikom primjena nekih od gore navedenih hrana potrebno obratiti pozornost i na druge segmente, kao što je maksimalno reduciranje svih dodataka, poslastica, drugih hrana,... Naime, dodavanjem poslastica ili miješanjem hrana vi kvarite formulaciju light hrana ili hrana namijenjenih rušenju tjelesne težine (medicinske linije hrana) te na takav način ne postižete željeni efekt. Uz pravilnu prije navedenu prehranu, trebalo bi osigurati i aktivnosti na dnevnoj osnovi. Na takav način je moguće osigurati rušenje tjelesne težine uz prikladno zadržavanje mišićne mase na samom ljubimcu.

Vezano uz broj obroka, postoje različiti pristupi. U konkretnom slučaju, kada je potrebno rušiti tjelesnu težinu ljubimca, uvijek se savjetuje preporučenu dnevnu količinu hrane podijeliti na veći broj manjih obroka. Naime, na takav način je moguće osigurati kontinuirano lagano opterećenje probavna sustava ljubimca koje za posljedicu reducira glad kod njih. Također, zbog specifičnog metabolizma malih pasmina pasa, kod njih se i savjetuje hranjenje nekoliko puta dnevno. Pri tome bi se trebalo pridržavati pravila hranjenja ljubimca uvijek u isto doba svaki dan.

Tijekom perioda reduciranje tjelesne težine kod ljubimca budite u kontaktu sa svojim veterinarom. Isti će biti u mogućnosti procijeniti tijek reduciranja kilaže kod ljubimca kao i pomoći vam vezano uz sve druge nedoumice.