Povratak

Odlomljeni dio zuba / Ozljeda zuba i zubne traume

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragan_vesovic

 
Odgovara:
Dragan Vešović, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb 

P: Imam njemačkog ovčara starog 18 mjeseci. Uglavnom, prije par dana sam primjetio da mu je odlomljen komadić zuba, točnije "gornjeg sjekutića srednjaka". Pas ne pokazuje nikakve znakove boli te na dodir puknutog mjesta ne reagira. Zanima me, mogu li nastati neke komplikacije i je li potrebna veterinarska intervencija? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
S poštovanjem, Pero

O: Zub je anatomski građen od krune zuba, vrata zuba i korijena zuba. Histološki se sastoji od cakline, cementa, dentina i pulpe koja čini sustav krvnih i limfnih žila, te živčanih završetaka.

Oblik zubi i položaj u čeljusti određen je kako pasminskom, tako i genetskom determinacijom. Naravno, na izgled kao i položaj zuba u zubalu (čeljusti) utječu i mnogi drugi faktori kao što su žvakanje, gutanje te kvaliteta same hrane (s nutritivnog stajališta).

Zubi osim što služe za usitnjavanje hrane (početak probave), imaju i vrlo važnu ulogu u očuvanju zdravlja pasa. Bolesti pojedinih organskih sustava kao što su jetra, srce, bubrezi i dr., često su usko povezani s problematikom zubi i čeljusti.

Učestalost zubnih trauma znatno varira pa su tako su nešto češće u mladih pasa u odnosu na odrasle. Postoje mnogi predispozicijski čimbenici, a najčešći su temperament životinje i razne situacije (npr. igra) koje povećavaju opasnost od traume. Prijelomi krune i korijena, napuknuća zuba, kao i potpuno izbijanje gornjih ili donjih prednjih zuba najčešće su ozlijede zubi. Često ih prati jače ili slabije krvarenje. Isto tako uz ove ozljede česti su i prijelomi čeljusti.

Kako je svaki zub inerviran, svaka ozljeda tipa prijeloma ili samo napuknuća predstavlja vrlo bolnu situaciju za psa. Bolnost se povećava prilikom pomicanja čeljusti za vrijeme uzimanja hrane ili vode. Promjene koje su nastale na zubnom mesu u smislu promjene boje, svakako nam govore da se zbiva nekakav proces na tome mjestu. Vrijeme od nastanka ozljede, pa do početka liječenja, najvažniji je čimbenik uspješnosti terapije većine zubnih trauma. Svaka ozljeda zubi smatra se urgentnim stanjem i zahtjeva terapiju što prije.

Stoga, savjetujem Vam da zbog zdravlja ljubimca kao i vlastite sigurnosti istog odvedete kod veterinara. Veterinar će kliničkim pregledom ustanoviti opseg promjena kao i njihov utjecaj na funkciju zuba i čeljusti u cijelosti. Također, veterinar će biti u mogućnosti pregledati i stanje zubnog mesa te da li je oštećen korijen zuba. Naime, ovo je iznimno važno napraviti kako bi se prevenirale sve eventualne kao i možebitne komplikacije.

Naravno, možete se i konzultirati na Veterinarskom fakultetu, Klinici za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju, kako bi se uz pregled, RTG pretragu te sve eventualne druge pretrage utvrdilo koje je razmjere poprimila ozljeda zuba kod Vašeg ljubimca.