Odgovara:
Dragan Vešović, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam psića, mješanca, starog oko 1,5 godinu. Prije dva tjedna postao je nezainteresiran za igru (iako je inače jako živahan), počeo je odbijati hranu i vodu, a zadnjih tjedan dana normalno jede i pije. Rep mu je spušten, ne povraća, a stolica mu je u redu. Teško diše, pojavila mu se i nakupina tekućine u području ispod grla, tresu mu se stražnje noge i stalno si liže zadnju desnu nogu, iako na njoj nema vidljivih znakova ozljede. Kad mu se makne dlaka, vidi  se krv koja nasjeda najviše po trbuhu, ispod grla i oko prvih nogu. Kad se pojavi prvo je jako crvena, a nakon par dana potamni, pa se opet negdje pojavi crvenilo. Primio je injekcije vitamina u razmaku od tjedan dana, ali nema poboljšanja.

O čemu bi se moglo raditi i kako mu mogu pomoći?
Laura

O: Kod pasa nalazimo cijeli niz oteklina, što implicira važnost točne dijagnoze veterinara. Moguće je da je posrijedi hematom (nakupljanje krvi u novostvorenoj šupljini), cista (vrećaste ili loptaste tvorbe ispunjene kašastim ili tekućim sadržajem), apsces (novonastale šupljine ispunjene gnojem),...

Oteklina u području vrata, koju opisujete, najvjerojatnije je i uzrok otežanom disanju Vašeg ljubimca i iziskuje posjet veterinaru.

Promjene na koži Vašeg psa koje opisujete mogu biti različite etiologije. Opisat ću Vam neke od njih.

Kod pasa je vrlo čest kontaktni dermatitis, koji može biti alergijski i nealergijski, s tim da se oba mogu javljati u akutnom i kroničnom obliku. Karakteriziraju ga oštećenja površinskog sloja kože, u vidu crvenila, prištića ispunjenih gnojem ili bistrim sadržajem. Svrbež može i ne mora biti prisutan. Kontaktni alergijski dermatitis često je posljedica ugriza buhe, alergija na travu prilikom šetnje, te reakcija na protein iz hrane (koji je najčešće alergen) ili reakcija na materijal od kojeg je napravljen ležaj u kojem pas spava.

Ekcem, kao pojam, se često koristi u opisu bolesnog stanja kože. Ekcem se očituje pojavom crvenila ili mjehurićima na koži. Ekcemom, u pravilu, najčešće nazivamo dermatozu kojoj ne znamo uzrok. Ekcem najbliže možemo opisati kao upalnu površinsku kožnu bolest sa svrbežom, koja počinje crvenilom i osipom. Nakon pucanja mjehurića površina kože je vlažna i stvaraju se kraste. U kasnijem stadiju prevladava crvenoljubičasta boja kože i česta hiperpigmentacija.

Upala kože (dermatitis) predstavlja obrambenu reakciju organizma na vanjske i unutarnje štetne čimbenika. Uzročnici upale kože mogu biti traumatski, infekcijski, toksički, alergijski, parazitarni, gljivični, kontaktni, seboroički, atopički i neurogeni. Tijek upale može biti akutni, subakutni ili kronični, a klinička slika prepoznatljiva je po crvenilu, oticanju, vlaženju, svrbežu ili žarenju, nastajanju krasta i ostalim florescencijama.

Piodermija označuje gnojnu upalu kože koja može imati nekoliko oblika. Češće obolijevaju kratkodlake pasmine i mladi psi, a različiti čimbenici poput seboreje, šećerne bolesti, debljine, hormonske neravnoteže te parazitarnih i infekcijskih bolesti pogoduju nastanku piodermije.

Liječenje piodermija je često kompleksno, tj. provodi se u obliku lokalnog i općeg liječenja. Za lokalno liječenje upala i infekcija na koži koriste se antibiotici u obliku kreme, gela ili masti. Kod težih slučajeva veterinar će propisati i opće, ciljano liječenje onim antibiotikom koji je na osnovi bakteriološke pretrage i antibiograma najviše indiciran.

Također se preporučuje uzimanje vitamina H (biotin) koji se još naziva zaštitnim faktorom za dlaku i za kožu i "Dermanorm" kapsula koje sadrže esencijalne masne kiseline koje su organizmu potrebne za izgradnju i razvoj zdrave kože i dlake. Inducirana je i uporaba medicinske hrane koja sadrži omega masne kiseline, vitamine C i E, te cink (Hill's Sensitive skin ili d/d, Royal Canin Sensitivity control i Hypoallergenic te Eukanuba Dermatosis).

Kako je samo detaljnim pregledom te pomoću drugih metoda pretrage, moguće postaviti dijagnozu i poduzeti odgovarajuću terapiju, savjetujem Vam da se obratite svom veterinaru.

OZNAKE: