Povratak

Paraliza ekstremiteta i nemogućnost hodanja

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
franjo_hrgota

 
Odgovara:
Franjo Hrgota, dr. vet. med.,
Pet centar, B. Gumpca 32, Pula 

P: Imam maltezera koji je star 7 godina. Prije 5 dana su mu se ukočile zadnje noge, može stati na njih, ali ne i micati. Jede i pije normalno, jedino što ne može kontrolirati mokrenje. Vodila sam ga kod veterinara, dobiva injekcije, ali veterinar kaže da je velika vjerojatnost da mu lijekovi neće pomoći i da ga je bolje uspavati, nego da živi tako nepokretan. Njegova dijagnoza je problem s kralježnicom, tj. misli da mu je neki od kralješaka iskočio ili možda čak problem sa živcima koji izlaze iz kralježnice. Nije mu slikao kralježnicu pa ne mogu točno reći da li je to stvarno tako. Možete li mi dati drugo mišljenje jer ga ja ne bih htjela uspavati samo zato što je nepokretan, inače je vrlo dobrog zdravlja i živahan pas.

Unaprijed hvala, Tea


O: Paraliza ekstremiteta obično se pojavljuje kao posljedica oštećenja perifernih spinalnih živaca. Najčešće se dovodi u vezu s ozljedama, odnosno traumom korijena živca na području lumbalnog i/ili sakralnog dijela ili ozljedama živaca na samim ekstremitetima.

Klinička slika ovisit će o lokalizaciji problema. Sposobnost ili nemogućnost da se ljubimac osloni na ekstremitet, prisustvo ili odsustvo boli, mogućnost fleksije u zglobu, prisustvo refleksa na različitim dijelovima ekstremiteta u korelaciji je s mjestom oštećenja živca.

Za određivanje prirode, stupnja i točne lokacije poremećaja koji uzrokuju nemogućnost hodanja ili otežano hodanje, potrebno je provesti nekoliko dijagnostičkih postupaka: palpacija (pretraga diranjem rukama), dijagnostičke injekcije, rentgensku pretragu, te mijelografiju. Osim navedenih, u dijagnostici se koriste i sljedeće metode: nuklearna scintigrafija, kompjuterizirana tomografija (CT) i magnetska rezonanca. Od navedenih pretraga izuzetno je važno načiniti mijelografiju kako bi se mogao dobiti uvid u stanje kralježničke moždine, odnosno, provodljivosti živčanih impulsa. Ujedno je od velike važnosti pratiti sposobnost defeciranja i uriniranja koji su dobar pokazatelj sposobnosti provodljivosti.

Čest uzrok ovakvoj vrsti problema je sindrom caude equine o čemu više možete pročitati ovdje.

Općenito o ozljedama kičme možete pročitati više ovdje.

Što se tiče drugog mišljenja, ono je moguće isključivo nakon temeljitog kliničkog pregleda pa Vas upućujem da potražite specijalističku veterinarsku ambulantu za kućne ljubimce.