Povratak

Posljedice visokih temperatura za opće stanje psa / Trovanje hranom, barbituratima: simptomi i liječenje

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
silvija_havrle1

Odgovara:
Silvija Havrle Lovrić, dr. vet. med.,
Pet centar, Ulica kralja Petra Svačića 61, Osijek   


P:
Imam pitanje vezano za psa labradora. Naime kod psa se primjetila malaksavost, skrivao se u hlad i pomislila sam da mu je samo vruće, no drugi dan, pas se nije mogao dignuti, sluznica mu je bila krvava, i primjetilo se da je vjerojatno imao proljev. Odveli smo ga vetrinaru, oni ne mogu s točnošću utvrditi o čemu se radi, naime srce mu je bilo slabo i krv je bila gusta i jedva su ju izvadili. Dali su mu infuziju i sad čekamo da vidimo što će biti i koji je uzrok toga. Možete li mi vi po tim simptomima reći o čemu bi se tu radilo, jel bi se pas mogao spasiti i koje bi bile moguće posljedice? Unaprijed zahvaljujem. Marijana

O:
Prema navedenim nespecifičnim simptomima, može se raditi o više različitih bolesti, a sigurna dijagnoza se može postaviti  nakon pretrage krvi  i drugih  dostupnih pretraga . Pošto je ovih dana jako vruće, moguće da je došlo do toplotnog udara o čemu možete više pročitati u prijašnjem odgovoru Podnošenje vrućine i toplotni udar. Toplotni udar nastaje u uvjetima sa povišenom vlagom i visokim temperaturama, kad su psi u nemogućnosti odavanja topline dahtanjem. Osim toga,  postoji mogućnost da je pas obolio od piroplazmoze , u slučaju da je imao krpelja  kojeg možda niste ni primjetili.
Mogućnost trovanja je također vjerojatna, osobito kad navodite  da je imao  krvavu sluznicu, pretpostavljam , sluznice  analnog otvora. Indentifikacija otrova je vrlo komplicirana, iako se psi često otruju sa otrovom za štakore , koji su kumulativni otrovi i izazivaju razaranje krvi .
Prisutnost krvi u tjelesnim otvorima ukazuje na krvarenje, a sluznice usta i konjuktive budu anemične - porculanski bijele. Otrovima smatramo sve tvari  koje i u vrlo malim količinama štetno djeluju na organizam, nekad mjenjajući funkciju, a nekad  oštećujući strukturu stanica. To znači da su otrovi tvari  koje već u  malim količinama oštećuju životne funkcije.
Neki lijekovi mogu djelovati kao otrovi ako se uzimaju u mnogo većim dozama od preporučene. Ovisno o tome na koje stanice i tkiva djeluju, prema tome se može procijeniti i ishod trovanja. Neke vrste otrova denaturiraju bjelančevine i na taj način dovode do nekroze (smrti) stanica.  Kod nekih trovanja dolazi do poremećaja disanja, odnosno  poremećene respiratorne funkcije stanica.  Neki otrovi se dobro rastvaraju u lipoidima te tako prodiru u stanice živčanog sustava i tamo remete njihovu funkciju. Težina trovanja ovisi o vrsti i količini otrova, brzini resorpcije  u organizmu, ali i od brzine eliminacije iz orga¬nizma te osetljivosti određene životinjske vrste kao i od opće otpornosti organizma. Najčešće trovanja sa kojim se susrećemo u veterinarskoj praksi  su tvz. alimentarne intoksikacije. Organizam psa je znatno osetljiviji na alimentarne intoksikacije od drugih domaćih životinja.

Takvo trovanje nastaje kad pas pojede pokvarenu hranu,  pikantne kobasice, paštete, konzerve  sumnjive kvalitete i sl. Nisu rijetki ni slučajevi namjernog trovanja pasa kada se otrovi sakriju u komadiće svježeg mesa. Najčešće se radi o nekim pesticidima, zatim raznim rodenticidima - kumulativni otrovi za suzijanje glodavaca, herbicidima i slično. Kod uzimanja otrova peroralno, oni dolaze iz tankog crijeva ,preko jetrinog krvotoka u jetru, koja je glavni organ za detoksikaciju.
U jetri se otrovi razgrađuju  i samo mali dio uzetog otrova prolazi kroz nju nepromijenjen. Zbog te činjenice otrovi koji dolaze u organizam, mimoilazeći jetru, i predstavljaju veću opasnost.
Želučano-crijevni sustav i bubrezi su dva najvažnija sustava za izbacivanje uzetih otrova. Jedan dio  otrova se izbacuje preko kože, pluća i žlijezda. Pri tome se svi spomenuti organi u manjoj ili većoj meri, oštećuju prije nego se otrov izbaci iz organizma. Lokalno trovanje nastaje kontaktom otrova sa kožom i sluznicom. To trovanje najčešće nastaje kao posljedica kontakta životinje sa nekim kemijskim tvarima, kao što su sredstva za održavanje higijene, lakovi, kiseline, lužine, detergenti, derivati nafte i sl. Ubodi nekih kukaca (ose, stršljenovi, pčele itd.) ponekad mogu završiti  smrtno bilo zbog velikog broja uboda i anafilaktičke reakcije na ubode. Trovanje može biti akutno, perakutno i kronično.

Perakutno nastaje u onim slučajevima kad jaki otrovi u velikim količinama dođu u organizam životinje. U najvećem broju slučajeva trovanja su akutne prirode i nastaju naglo sa akutnim simptomima. Njihov tok je povoljan kada se brzom intervencijom otrov što brže eliminira iz organizma, zatim u slučajevima kada je otrov ušao u organizam u količinama koje neće izazvati smrt i  kada je organizam u u stanju da eliminira toksine sa manjim ili većim posljedicama. U praksi se rijeđe susrećemo sa kroničnim oblikom trovanja. Nastaje postepenim i dugim akumuliranjem otrovnih tvari. Takva trovanja najčešće dovode do težih oštećenja jetre i bubrega. Trovanja započinju poremetnjom općeg stanja organizma.  Prvo se javlja uznemirenost, neveselost, pojačana salivacija (slinjenje), obil¬no povraćanje, poremetnje u radu srca, ubrzano disanje, drhtanje, grčevi, nekontrolirano mokrenje i defekacija, difuzni proljev, nekontrolirani pokreti ekstremiteta u obliku ves¬lanja, nemogućnost kontrole položaja tijela u prostoru, koma...
Ponekad se u povraćanom sadržaju, izmetu ili mokraći  može naći krv, sluznice su zažarene ili blijede, a temperatura otrovane životinje ekstrem¬no je  visoka ili ispod normale. Kod nekih trovanja klinička slika je specifična.

Trovanje barbituratima  se karakterizira  dubokim spavanjem, otežanim disanjem i gubljenjem refleksa za termoregulaciju.  Kod trovanja crijevnim antisepticima dolazi do poremećaja u centralnom nervnom sistemu (CNS) sa epileptiformnim napadima. Trovanje ugljičnim monoksidom  karakterizira prisustvo cijanoze, koja vodi u komatozno stanje, koje brzo dovodi do smrti. Trovanje strihninom se manifestira u nemirom psa, jakim mišićnim konvulzijama sa izraženim toničnim grčevima. Bitno je reagirati što prije kad se primjete  prvi simptomi poremetnje općeg stanja.