Povratak

Poteškoće s dlakom i kožom kuje nakon okota / Preparati za brže zaraštavanje rana

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam kujicu samojeda koja se prvi put okotila prije 3 mjeseca. Dva mjeseca kasnije, nenormalno joj je počela otpadati dlaka i u roku od mjesec dana otpala joj je sva poddlaka, počela se jako češati i prvo su se joj pojavile ljubičaste fleke na mjestima gdje se najviše češala, koje su zatim pocrnile, a nakon toga i po cijelom tijelu. Kod veterinara je dobila antibiotik i vitamine, rekli su da je najvjerojatnije kožna bolest. Nakon toga joj je izrasla kompletno nova gusta dlaka, koja je sad duga 2 cm, ali se ona konstantno i dalje češe, a kad joj razmaknemo dlaku koža joj izgleda kao u dalmatinera. Ona normalno jede i ponaša se kao i inače.

Primjetili smo jedino na leđima kod repa jednu uzdignutu bubuljicu promjera 1 cm, sa točkicom u sredini, koju je nedavno ogrebla na ogradi i sad se ta bubuljica sravnala s ostalom kožom, ali je ona često liže. Što činiti? Hvala, Astra

O: O gubitku dlake kuje nakon okota pisala sam ovdje.

O dermatološkim problemima u pasa, kao i njihovoj dijagnostici, pisala je kolegica Tanja Krulc, dr.vet.med. ovdje.

Što se tiče promjene na koži kod repa Vaše ljubimice, opisano predstavlja normalan način zaraštavanja kože nakon mehaničkog oštećenja (ogrebotina).

Svaka rana prilikom zaraštanja izaziva osjećaj svrbeža. Za brže zaraštavanje rana, u ljekarnama Pet centra možete nabaviti Cink vitaminsku mast koja sadrži cink oksid i riblje ulje. Riblje ulje sadrži vitamin A koji je vitamin zaštite epitela, a cink oksid adstrigentno djeluje. I riblje ulje i cink oksid su ugrađeni u masnu podlogu koja dobro prijanja na oštećenu kožu i sluznice štiteći ih od vanjskih utjecaja te pospješujući sušenje i zacijeljivanje rana. Mast nema kontraindikacija niti nuspojava. Oboljela ili promijenjena mjesta na koži ili sluznici je potrebno premazivati 1 - 2 puta dnevno.

Osim gore navedene masti, u ljekarnama Pet centra možete nabaviti Cothivet sprej koji je cikatrizirajući antiseptik i kod kojeg također nisu poznate kontraindikacije. Cothivet je na biljnoj bazi (sastoji se od tinkture Gotu kole, eteričnih ulja lavande, ružmarina i majčine dušice), a nanosi se 3 - 4 puta dnevno. Svojim intenzivnim mirisom odbija životinju i ona prestaje lizati ranu.

U svakom slučaju, treba voditi računa da je rana čista i suha i treba provjeravati bar dva puta dnevno znakove infekcije, crvenila i krvarenja. Ako Vam se rana kod Vaše kujice iz bilo kojeg razloga čini sumnjivom, svakako je odvedite veterinaru prije nego se stanje pogorša i infekcija proširi.