Povratak

Povećani limfni čvorovi i angina

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragan_vesovic

 
Odgovara:
Dragan Vešović, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb 

P: Imam velikog psa mješanca od 50 kg. Prije dva tjedna smo primjetili čvoriće veličine oraha na obje strane u predjelu vrata. Veterinar je rekao da se radi o angini te mu 5 dana davao antibiotike. Čvorići su se povukli, ali nakon tjedan dana ponovno se pojavili, s tim da je na jednoj strani manji čvorić, za razliku od drugog koji je poprilično velik. Sada dajemo Klavocin već 2 dana, ali ne vidim da se čvorići povlače. Inače pas mi je aktivan, nema nikakvih problema kod ishrane. Unaprijed zahvaljujem na savjetu što učiniti.

Lijepi pozdrav, Kristina 


O: Upala sluznice ždrijela (faringitis) za kliničku manifestaciju kod ljubimaca može imati sliku otežanog gutanja, pojačanog slinjenja, ljubimac nerijetko ispruži glavu i vrat prilikom gutanja ili uzimanja vode ili hrane,... U težim slučajevima, ljubimac nerado uzima hranu ili vodu, povećani su regionalni limfni čvorovi, disanje je otežano, prisutan je i iscjedak, a sama sluznica ždrijela je zažarena. Kod pasa obično upala tonzila (tonzilitis) uzrokuje upalu ždrijela koja posljedično uzrokuje i suženje ždrijela (anginu).

Postoje mnogi razlozi koji mogu dovesti do ovih zdravstvenih poremećaja, kao što su hladnoća, uzimanje hladne vode ili hrane, uzimanje snijega, pojačani napor, različiti mikroorganizmi,... Također, pojavi i razvoju bolesti pogoduju svi drugi čimbenici koji lokalno slabe otpornost organizma te stvaraju predilekciona mjesta za rast i umnožavanje mikroorganizama. Od uzročnika bi se mogli izdvojiti streptokoki, ali i različiti virusi dolaze u obzir.
 
U liječenju je dobro osigurati ljubimcu prikladno mjesto za mirovanje, davati mekanu hranu (kako dodatno ne bi iritirali osjetljivu sluznicu) te osigurati dovoljne količine tekućine. U liječenju se nerijetko kombiniraju i antibiotici, sulfonamidi.
 
Kako mi je na ovakav način teško procijeniti što je s Vašim ljubimcem, teško mi je i odrediti najprikladniji pristup u tretiranju postojećeg stanja. Moguće je da terapija primijenjena tijekom Vašeg prvog odlaska kod veterinara nije bila dovoljna ili se nije primjenjivala dovoljno dugo. Također, moguće je da je posrijedi neka od "tvrdokornijih" upala koja iziskuje duže i intenzivnije liječenje. Iz tog razloga, kao i zdravlja Vašeg ljubimca savjetujem Vam da se uputite kod veterinara, a sve kako bi isti po pregledu mogao postaviti dijagnozu te Vas dalje usmjeriti prema ozdravljenju ljubimca.
 
U svakom slučaju, s terapijom biste trebali biti uporni i strpljivi te pod kontrolom veterinara, u što kraćem vremenu, osigurati najprikladnije i najbrže ozdravljenje ljubimca.