Povratak

Povećanje jetre i slezene

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


Odgovara:
Dragan Vešović, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam štene labradora staro 4 mjeseca i unazad dva dana se užasno primirila, malaksala je i odbija hranu. Stolicu nije imala već 2 dana, a do jutros nije ni mokrila. Otišli smo veterinarki koja je zaključila da je najvjerojatnije nešto progutala i da je zato trbuh boli, što je i vidljivo na dodir, pa joj je dala tri injekcije, valjda antibiotika i nešto protiv bolova. Tada je imala temperaturu 40. Rektalnim pregledom, u kanalu nije ni bilo izmeta. Ni danas joj nije bilo ništa bolje pa smo opet otišli na pregled. Rektalno su ovaj put našli nešto malo stolice. Tada su napravili i rentgentsku sliku, na kojoj se vidi da nešto je u abdomenu, ali nisu sigurni jesu li to vidjeli puni mjehur  ili  neko strano tijelo. Međutim,  uočili su da su

joj jetra i slezena natečene i da ni temperatura nije pala. Opet je dobila dvije injekcije i sredstvo za pražnjenje crijeva, koje sam joj dala svaka 3 sata sa špricom direktno u usta jer ne jede ništa. Međutim, ni to nije pomoglo, uopće nema stolicu. Pa me zanima Vaše mišljenje zašto su jetra i slezena tako natečene i što da radimo s kujicom jer smo već jako zabrinuti.
Unaprijed hvala, Ivana

O: Povećanje jetre i slezene može ukazivati na različite probleme, kao što su različite zarazne bolesti, parazitarne invazije, virusna oboljenja, novotvorevine,...

Naime, povećanje jetre obično je indikator neke jetrene bolesti (upala, lipidoza ili amiloidoza, nakupljanje žuči, primarnih ili sekundarnih tumora, cista ili apscesa) ili može biti simptom hormonalne ili metaboličke bolesti (dijabetes, Cushing sindrom), odnosno srčane bolesti (npr. pasivne kongestije).

Tako, upala jetre može biti akutna ili kronična. Akutna upala uzrokovana je uglavnom otrovima i uzročnicima zaraznih bolesti (zarazni hepatitis, leptospiroza). Simptomi bolesti jetre su otečenost jetre, znaci žutice, a često i upale crijeva.

Kronična upala (ciroza jetre) uzrokovana je otrovima (toksinima) ili parazitima koji dovode do razaranja jetrenog tkiva. Simptomi su mršavljenje, žutica, želučano-crijevni katar. Kao posljedica poremećenog krvotoka može se javiti i nakupljanje tekućine u trbušnoj šupljini (ascites).

Ljubimci koji imaju poremećaje u normalnoj funkciji jetre mogu posjedovati i pokazivati različite simptome. Međutim, malo je njih koji su izrazito specifični za bolesti jetre. Naime, najčešće predstavljaju neke od znakova različitih oboljenja i stanja poremećena zdravstvena sustava ljubimca. Tako, mogu se uočiti promjene u ponašanju ljubimca, povraćanje, proljev, žutica, pojačana žeđ i uriniranje, sivo-bijela i mekana stolica, ascites, povećana jetra, gubitak apetita, gubitak na tjelesnoj težini,...

Splenomegalija (povećanje slezene) u pasa ponekad predstavlja manji problem, no ponekad ozbiljno poremećeno zdravstveno stanje. Splenomegalija je jedan od onih simptoma koji mogu biti povezani s toliko medicinskih stanja, da nije moguće mnogo reći o stanju bez daljnjih pretraga. Mnogi uzroci dovode do povećanja slezene: dovodi se u vezu s bolestima hematopoetskih organa, parazitarnim bolestima, javlja se kod anestezije određenim anesteticima, u stresnim situacijama, u stanju šoka, u prisutnosti krvnih parazita, hematomi koji zahvaćaju i slezenu, prisutnost hemangiosarkoma, torzije želuca, sistemske bakterijske, gljivične i parazitarne infekcije. Također i bolesti koje uzrokuju raspadanje crvenih ili bijelih krvnih stanica, što rezultira anemijom, leukopenijom i trombocitopenijom, zatim procesi koji uzrokuju portalnu hipertenziju te kongestivno zatajenje srca.

Stoga, za dijagnozu navedenih stanja potrebno je provesti dodatne pretrage.

Dijagnostika bolesti jetre i slezene je kompleksna i iziskuje mnoge različite pretraga kako bi se postavila precizna dijagnoza. Tako, potrebno je uzeti krvi i odrediti diferencijalnu krvnu sliku te sve biokemijske pokazatelje, odrediti vrijednosti jetrenih enzima, provesti analizu urina, ultrazvuk, RTG,... Naime, biokemijskim vrijednostima je moguće utvrditi oštećenja ili nenormalnu funkciju jetre, zatim snimanjem jetre i slezene - različite promjene u obliku, veličini ili opskrbljenosti krvlju (ultrazvučnim ili rentgenskim snimanjem), te biopsijom jetre i slezene utvrditi eventualno postojanje problema.

Stoga, različitim pristupima se pokušava suziti izbor i izvor mogućih uzroka te, na takav način, što točnije doći do ispravne dijagnoze.

Nažalost, bez kompletnog pregleda i dodatnih pretraga nije mi moguće odrediti što je točno s ljubimcem. Stoga Vam savjetujem da odvedete svog ljubimca, što prije, na Veterinarski fakultet Klinika za unutrašnje bolesti kako bi stručno osoblje moglo točno utvrditi o čemu je riječ i, u skladu s postavljenom dijagnozom, odrediti prikladnu terapiju.