Odgovara:
Ivana Mlinar-Gruja, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb

P: Imam zlatnog retrivera starog 9 mjeseci. Povremeno mu se javljaju probavne smetnje koje se manifestiraju povraćanjem ili pokušajima povraćanja odnosno učestalim gutanjem sline koji je u zadnjem slučaju trajao 24 sata. Kad sam simptome opisao veterinaru rekao je da je to početni stadij gastritisa i da je potrebno provesti terapiju u obliku injekcija da bi se izliječilo ili da može prijeći u kronični gastritis koji bi mogao trajati cijeli život. Budući da nisam pristalica toga da se psa šopa velikom količinom lijekova (posebno inekcijama) zanima me da li postoji neki drugi način da se navedene smetnje otklone (prehrana nekom dijetnom hranom, u kojem periodu ili slično)?

Inače jede Hill's-janjetina i riža za štence. Ne znam da li to može imati veze ali ima problema s analnim vrećicama koje je veterinar praznio već nekoliko puta, ali se on usprkos tome povremeno (nekoliko puta dnevno) gricka po stražnjem dijelu tijela. Redovito ga tretiram sredstvima protiv nametnika. Unaprijed hvala! Ivan.

O: Pošto je Vaš veterinar već postavio dijagnozu, a sudeći prema simptomima koje ste naveli najvjerojatnije se radi o gastritisu.

Gastritis je upala želučane sluznice uz posljedično njeno oštećenje, a rezultira poremećenom probavom, apsorpcijom ili prolazom hrane. Najčešće se javlja u obliku kataralnih promjena na sluznici, akutne ili kronične naravi. Upalu želučane sluznice izazivaju mikroorganizmi te različite tvari koje sluznicu draže mehanički, kemijski, termički ili toksički, te nesteroidni protuupalni lijekovi, stres (psihosomatska bolest). Posebno značenje pripada pogreškama u prehrani, nutritivnoj alergiji te bolestima drugih organa (bolesti zubi, jetre, gušterače, bubrega).

Akutni gastritis uključuje nekoliko zasebnih oštećenja sluznice: akutne želučane erozije, erozivni gastritis i akutni hemoragični gastritis. Simptomi koji se javljaju kod akutnog gastritisa najčešće su povraćanje koje može ubrzo pratiti i dehidracija, gubitak apetita, gubitak tjelesne težine te neugodan zadah iz usta. Ako se radi o lezijama na želučanoj sluznici koje krvare može se javiti hematemeza (povraćanje krvi) i melena (crna stolica).

Kronični gastritis djeli se na superficijalni (površinski) koji je lakši oblik bolesti te atrofični gastritis koji je teži oblik bolesti. Superficijalni gastritis najčešće zahvaća gornje dijelove želuca, a karakteriziran je stvaranjem protutijela na posebnu vrstu želučanih stanica i na molekulu koja je važna za stvaranje crvenih krvnih stanica. Kao posljedica bolesti dolazi do razvijanja perniciozne anemije. Atrofični gastritis najčešće zahvaća donje dijelove sluznice.

Liječenje kod akutnog gastritisa provodi se antacidima, histaminskim H2 blokatorima. Kod kroničnog gastritisa uz navedene lijekove primjenjuju se vitamini B kompleksa za zaštitu želučane sluznice, te ako je došlo do perniciozne anemije vitaminom B12 (injekciono).

Kod pasa može se javiti i posebni oblik gastritisa, akutni flegmonozni gastritis kao rezultat infekcije želučane sluznice bakterijama streptokoka, stafilokoka, Escheria coli, Proteus vulgaris ili Clostridium perfringens. Klinički, flegmonozni gastritis karekteriziran je naglim nastankom boli u epigastriju, povraćanjem i groznicom. Kod pasa i mačaka istražen je i eozinofilni gastritis koji se javlja rijetko, a uzrokovan je infiltracijom eozinofila kao reakcija na nematode (gliste).

Analne vrećice smještene su u završnom dijelu debelog crijeva te sadrže tekućinu koju izlučuju analne žlijezde. Često punjenje analnih žlijezda kod Vašeg psa najvjerojatnije je povezano s prehranom koja bez obzira na svoju vrhunsku kvalitetu udjelom masti ne odgovara Vašem ljubimcu, te osim problema sa želucem uzrokuje i probleme s analnim vrećicama. Svakako uz redovno pražnjenje, savjetujem i ispiranje antibiotokom ili jodom kako bi se spriječila infekcija,  te tako i prevenirale promjene na koži Vašeg psa, koje su se u ovom slučaju manifestirale češkanjem i grickanjem.

Pošto se radi o mladome psu svakako Vam savjetujem da što prije počnete s terapijom koju Vam je preporučio Vaš veterinar, kako bolest ne bi zaista prešla u kronični oblik. Uz samu terapiju svakako je važna i pravilna prehrana. S obzirom da se Vaš pas hrani Hill's-om koja je jedna od odličnih super premium hrana, savjetujem Vam također Hills i to medicinski program Hills i/d. To je visoko probavljiva hrana koja omogućuje absorpciju svih hranjivih sastojaka, ne iritirajuća, hrana sa smanjenim udjelom masti i topivim vlaknima koja pomažu u borbi protiv loših bakterija. Takva hrana će smiriti želučanu sluznicu Vašeg psa, obnoviti mikrofloru i ublažiti simptome vezane i za želudac i za analne vrećice te svakako ubrzati oporavak Vašeg psa.

OZNAKE: