Povratak

Promjena ponašanja i potištenost psa

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragica_nemes

 
Odgovara:
Dragica Nemeš, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb 

P: Imam psa, mješanca šarplaninca starog četiri godine. Držali smo ga puštenog u dvorištu, ali prije nekih par tjedana počeo je preskakati ogradu za drugim psima, a s obzirom na njegovu veličinu ljudi ga se plaše pa smo bili primorani svezati ga na lanac, no to nije imalo većeg efekta jer se bez većih problema može osloboditi ogrlice. Međutim, prije pet dana u pokušaju da se preko noći oslobodi, zapetljao se za ogradu i iako se vanjske ozljede ne vide prilično sam sigurna da se ozlijedio. Od tada ga više ne vežemo, ali on se ponaša povučeno, skriva se, teško se odziva pozivima, luta i dalje, a jutros se vratio kući s novim ozljedama. Inače je bio vesele naravi, raspoložen za igru, poslušan i privržen vlasnicima. Jede normalno i pije vodu, ali više nije razigran. Znam da bi najbolji potez bio odvesti ga veterinaru, ali trenutno nismo u financijskoj mogućnosti za to. Mogu li mu kako pomoći doma? Jesam li uopće u pravu kad mislim da je njegovo ponašanje posljedica privezivanja? Kako sam čitala simtome nekih bolesti pasa, primjetila sam da su skrivanje i letargija simptomi bjesnoće. Kako noću luta, moguće je da je došao u kontakt s lisiicama. Je li moguće da pas dobije bjesoću iako je cijepljen? A i čula sam neke priče da određene pasmine nakon nekog vremena promjene ponašanje te

postanu nasilne i da su šarplaninci među njima. Ima li istine u tome?

Bit ću vam zahvalna na odgovoru.

Nikolina

O: Šarplaninci su veliki i snažni psi, snažne, mišićave i robusne građe, dugačke i guste pokrovne dlake. Boja pokrovne dlake obično je čelično siva, svijetlo bež, crna te prošarana svim nijansama sive. Najučestalija obojanost je crno-siva i tamno siva.  Oči su bademaste, svijetlo ili tamno smeđe boje. Prosječna visina odraslog mužjaka kreće se od 70 - 75 cm, a ženki 65 - 70 cm. Prosjećna masa odraslog mužjaka kreće se od 50 - 60 kg, a odrasle ženke od 40 - 50 kg.
 
O navedenoj pasmini pisali su detaljnije moji kolege ovdje i ovdje.

Čest razlog odlaska psa od kuće je tjeranje ženke u blizini. Pojava čopora pasa lutalica također može zaokupiti pažnju psa i želju da odlazi od kuće. Spolni život pasa prirodan je i nagonski te dominira u svim fizickim i psihičkim zbivanjima u organizmu. Stoga i poslušni psi postaju manje poslušni.
 
Kako potištenost u pasa najčešće prati ozbiljne poremetnje zdravstvenog stanja, potrebno je napraviti klinički i dijagnostički pregledom provjerite zdravstveno stanje Vašeg ljubimca kod veterinara.
 
Slobodno kretanje po dvorištu više godina pa zatim iznenadno stavljanje na lanac je velika promjena koja će se svakakao očitovati u raspoloženju psa. Pas djeluje neraspoloženo i kada mu se promjene navike i dnevna rutina na koju je navikao pa se tako nekad neraspoloženje manifestira nervozom, a nekad se psi jednostavno samo umire. Istraživanja su pokazala da je serotonin kod pasa također povezan s raspoloženjem i samopouzdanjem. Depresija se može očitovati kroz smanjen ili (rjeđe) pojačan apetit, vezanost uz vlasnika, razdražljivost ili potištenost.

Kod pasa tehnike vježbi poslušnosti utječu na razinu neurotransmitera, ponašanja i emocija pa je svakako potrebno da posvetite više vremena svom psu jer je  igra  jako važna za savladavanje ravnoteže, vježbanje te kontrolu nad hormonalnim i emocionalnim reakcijama psa. Ono što Vi također možete napraviti je da mu skrećete pažnju na nešto što voli – igra, hrana ili nešto treće. U tome treba biti uporan.

Pas cijepljen cjepivom protiv bjesnoće je zaštićen.

Čistokrvni šarplaninci su plemeniti, dobri, teritorijalni i privrženi svom vlasniku, vole svoju obitelj pa stoga u pravilu nisu genetski predisponirani na promjenu ponašanja koja se može očitovati starenjem.
 
Možda je jedno od rješenja Vaše situacije i kastracija ljubimca, koja bi uvela hormonalnu  ravnotežu, ali neće bitno utjecati na ponašanje psa. Želju za lutanjem mogli biste umanjiti dugim šetnjama na povodniku, koje psi relativno brzo  prihvate mada nisu na to navikli. Bolje riješenje od lanca je boks za psa, prilagođen njegovoj veličini, jer ga svakako morate spriječiti da luta zbog njegove sigurnosti. Vaša pažnja i ljubav su važni elementi u njegovom životu pa mu to i pružite.