Povratak

Promjene u boji očiju psa

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragan_vesovic

 
Odgovara:
Dragan Vešović, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb 

P: Moj kućni ljubimac je  9 mjeseci star sibirski haski, mužjak. Već neki period sam primijetio smeđkasto obojenje desnog oka, koje sa desne i lijeve strane okružuje zjenicu. Nisam primijetio da ga svrbi. Zanjima me možete li me savjetovati da li se radi o nekom oboljenju oka?

Emir

O: Promjene u boji očiju mogu biti nasljedne ili stečene. Tako, u najčešće nasljedne promjene u boji očiju ubraja se heterokromija.
 
Heterokromija predstavlja takvo stanje kod kojeg imamo promjenu u boji šarenice, odnosno šarenica jednog i drugog oka nisu iste boje. Heterokromija po svojem nastanku, može biti i stečena (bolesti, ozljede). Tako, kod sibirskog haskija je poprilično često utvrđena potpuna heterokromija, odnosno jedno oko je plavo, a drugo oko je smeđe boje.

Osim potpune heterokromije, moguće je uočiti i parcijalnu heterokromiju. Kod parcijalne heterokromije dio jedne šarenice je drukčije obojan od ostatka šarenice.
 
Stečene diskoloracije oka ponekad može ukazivati na određene bolesti, zdravstvene poremećaje, ozljede, upale, neoplazije (tumor),... Tako, moguće je kao uzrok diskoloracija izdvojiti melanozu (pojačano nakupljanje pigmenta), melanom (tumor pigmentiranih stanica), makularnu degeneraciju, pigmentarni glaukom,...
 
Također, promjene u boji oka mogu uzrokovati i određeni lijekovi kao i taloženje određenih tvari. Tako, poznata su stanja kao što su sideroza (taloženje željeza unutar očnog tkiva), hemosideroza (dugotrajna krvarenja u prednju očnu sobicu uzrokuju odlaganje željeza iz krvnih produkata),... Određeni lijekovi, npr. neki lijekovi koje se koriste u liječenju glaukoma, mogu pojačati smeđu pigmentaciju u oku.
 
Promjene u boji oka mogu biti uzrokovane i različitim ozljedama oka.
 
U svakom slučaju, kako je meni na ovakav način poprilično teško utvrditi da li je riječ o nekom oboljenju oka ili je to normalna fiziološka pojava kod Vašeg ljubimca, savjetujem Vam da se obratite svom veterinaru ili na Kliniku za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju Veterinarskog fakulteta u Zagrebu. Tamo će cijenjeno osoblje, po pregledu ljubimca, biti u mogućnosti utvrditi njegovo zdravstveno stanje te Vas dalje uputiti kako da se istom i osigura kvalitetan i zdrav život.