Povratak

Štenećak - oblici bolesti, liječenje i ishod

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
ljiljana-vrhovac1

 
Odgovara:
mr. Ljiljana Vrhovac Uzur, dr. vet. med.,
Pet centar, Drvinje 1, Zagreb   


P:
Udomili smo psa iz azila. Prvi dan je bio jako miran, mislili smo da je zbog promjene mjesta, nakon toga živahan jako. Naglo nakon toga mu je počeo nos curiti te su mu oči bile suzne. Slabo je jeo i jako malo kretao. U početku nam je veterinar govorio da je to samo prehlada te da mu dajem aspirin, paracetamol i da uključimo antibiotike. Ništa nije pomoglo pa smo ga odveli u veterinarsku stanicu, gdje je počeo primati infuziju, vitamine, i primio je antibiotik koji traje 3-4 dana, također nam je rečeno da ima plućni štenećak. Jako teško diše.
Hvala. Merima

O:
Štenećak je virusna zarazna bolest pasa, a obzirom na izražene pojedine kliničke simptome razlikuju se kataralni, kožni, crijevni, plućni i nervni oblik. S obzirom na težinu simptoma bolest varira od blagog do vrlo teškog toka čiji ishod je neizvjestan. Najvažnije komplikacije su gnojna bronhopneumonija i tvrdokoran proljev.

Kod štenećaka smrtnost iznosi 30-80%.

Liječenje je dugotrajno, ali je čak relativno uspješno, osim u slučajevima nervnih simptoma koji su općenito prognostički nepovoljni.  O ovoj bolesti nešto detaljnije možete pročitati u prethodno objavljenom odgovoru naslovljenom Štenećak.