Povratak

Šum na srcu u šteneta

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
natasa loncar


Odgovara:
Nataša Lončar, dr. vet. med.,
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka 

P: Danas sam trebao štene ženskog patuljastog šnaucera odvesti kod veterinara na dogovorenu sterilizaciju, izvadio joj je krv i nalaz krvi je u redu, jedino su LYM (5,59x10*g/L) - reference interval 0.50-4,90 high, a EOS je (0,08x10*g/L) reference interval 0,10-1,49 low, i veterinar ju je zadržao, ali nakon nekog vremena nazvao me i rekao da je odustao od zahvata jer je s desne strane čuo šum na srcu i da to treba pregledati specijalist. Je li to ozbiljno stanje? Srdačan pozdrav, Željko

O: Šum na srcu abnormalan je zvuk koji veterinar čuje kada sluša otkucaje srca stetoskopom. Normalno veterinar čuje dva zvuka zatvaranja srčanih zalistaka kako krv cirkulira kroz srce. Dodatni šum povezan je s ometanjem normalnog protoka krvi kroz srce.

Veterinar procjenjuje intenzitet šuma od jedva čujnog do prilično glasnog šuma. No, intenzitet šuma ne znači ujedno i težinu stanja. Iako se ne smatra normalnim, šum na srcu nije uvijek razlog za brigu, ali može ukazivati na probleme sa srcem.

Šum na srcu uzrokuju različita stanja koja mogu poremetiti protok krvi kroz srce. Kod pasa najčešći uzroci šuma na srcu su: oštećenja na srčanim zaliscima ili njihova blokiranost, oštećenja na stijenkama srca, kardiomiopatija, endokarditis, tumor.

Ponekad veterinar može primijetiti šum i kod šteneta kao u slučaju Vaše ljubimice. To može značiti da pas boluje od urođene srčane mane, a kod nekih se radi i o "nedužnom šumu" koji nije povezan s bolestima srca. Ti šumovi obično nestanu do navršena 4 mjeseca. Ako šum ne nestane, dobro je napraviti pretrage kako bi se otkrio uzrok, baš kao što je sugerirao Vaš veterinar. Dakle, obzirom na rečeno, savjetujem da se ne zabrinjavate previše, možda uistinu u pitanju nije ništa ozbiljno.
 
Također, ne pokazuju svi psi sa srčanom manom znakove bolesti. Ali ako znate da vaš pas ima šum na srcu pratite ove znakove: kašalj, teško ili ubrzano disanje, glasno disanje, nepodnošenje aktivnosti, slabost i umor, sive ili plave desni, napetost u trbuhu, kolabiranje.