Povratak

Udomljeno štene i zarazne bolesti

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 
Odgovara:
Franjo Hrgota, dr. vet. med.,
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Prije nekoliko dana na ulici sam pronašlo predivno štene, staro oko mjesec. Mamu mu je udario auto pa sa ga zato uzela sebi na skrb. Moje se iskustvo sa psima uglavnom ograničava na odrasle pse, o štencima znam jako malo. Očišćeno je od unutarnjih parazita, kojih je bilo mnogo, ali i dalje ima proljev žute boje. Inače je veselo, igra se i spava. Dajem mu pileće bijelo meso skroz usitnjeno, kozje mlijeko i jogurt, jaje. Htio je piti i malo supice. Ono što mene brine, iako ga nigdje na izvodim van, jesu zarazne bolesti. Naime, ja volontiram sa psima, odnosno u njihovom zbrinjavanju, pa se plašim da nisam slučajno prenosnik nekih virusa. Hvala, Jasna

O: Vaša briga je opravdana, naime štenci mogu oboljeti od više zaraznih bolesti. Neke bolesti im možete Vi lako prenijeti, a za neke je obično potreban izravan kontakt sa bolesnom životinjom, ali nikad ne treba zanemariti opasnost od neizravnog prijenosa.

Štenećak je bolest koju poznaje svaki vlasnik psa. Mogu oboljeti štenci stari nekoliko mjeseci, ali i stariji psi. Uzročnik bolesti je kontagiozni virus koji se prenosi izravno i neizravno, najčešće se prenosi zrakom ili preko izlučevina, kao i hranom i vodom. Pojedini psi mogu izlučivati virus mjesecima. Obični dezinficijensi ga uništavaju, smatra se da je nestabilan izvan domaćina.

Parvoviroza je, također, virusna bolest, koja se ispoljava u srčanoj formi dosta rijetko i u crijevnoj formi daleko češće. Glavni način širenja bolesti je preko fecesa bolesnih životinja, koje izlučuju virus oko dva tjedna. Virus je veoma postojan i može preživjeti u okolišu godinama. Najbolji dezinficijens za pseći parvovirus je natrijev hipoklorit (varikina).

Koronavirusni gastroenteritis je kontagiozna bolest pasa različite starosti, koja se ispoljava povraćanjem i proljevom. Bolest je naročito opasna za štence. Glavni izvor infekcije je feces zaraženih životinja, a virus je osjetljiv na uobičajene dezinficijense.

Zarazna upala jetre je bolest koju uzrokuje pseći adenovirus. Pogađa različite dobne skupine i ima veoma visoku smrtnost kod štenaca. Bolest ima raznolike, ali teške kliničke znake: od visoke temperature do mnogobrojnih krvarenja i potkožnih edema. Bolest se prenosi fecesom, urinom i slinom bolesnih životinja, a urinom se virus može izlučivati i do šest mjeseci. Izvan organizma virus može preživjeti i mjesecima. Efikasno dezinfekcijsko sredstvo je natrijev hipoklorit.

Zarazni laringotraheitis (zarazni kašalj) nije tako teška bolest, iako štenci mogu teže oboljeti od odraslih pasa. Bolest nastaje često kao sekundarna, nakon primarnih virusnih infekcija dišnog sustava, a najčešće se radi o bakteriji Bordetela bronchiseptica. Bolest je veoma kontagiozna u uzgajivačnicama, gdje se eksplozivno širi.

Zbog svega navedenog, preporučujem Vam da u dogovoru sa Vašim veterinarom započnete vakcinaciju Vašeg štenca već u dobi od šest tjedana.