Prolapsus vagine - uzroci, liječenje i kućna njega

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragica_nemes


Odgovara:
Dragica Nemeš, dr. med. vet.
Pet centar, Našička 144, Zagreb

P: Imam pitanje u vezi psa (ženka, rasa šarplaninac). Naime, prije 20 dana sam primjetio nešto čudno na njoj, radilo se o prolapsu rodnice, to je ustanovio i veterinar. Veterinar mi je rekao da je dovedem u veterinarsku stanicu i da će to riješiti. Oni su taj dan nju kastrirali i rekli da je to sve riješeno. Poslije 5 dana od dana kastriranja se isti problem pojavio, veterinar mi je rekao da će se to vremenom povući ali nema pomaka. Pa me zanima Vaše mišljenje o ovome, da li postoji neko rješenje za ovaj problem? Hvala. Mihajlo

O: Prolapsus vagine predstavlja protruziju edematoznog vaginalnog tkiva u lumen vagine ili izvan vulve (izvan stidnih usana). Često se pojavljuje kod određenih faza spolnog ciklusa, često kod mladih kuja. Primarni uzrok je estrogena stimulacija, genetska predispozicija, vaginalnu hiperplazija, otežani porod (dystocia), tenezam u kombinaciji s konstipacijom ili otežanim mokrenjem, nasilno prekidanje spolnog odnosa... Dijagnoza se postavlja kliničkom pretragom, ginekološkom pretragom.

Liječenje prolapsusa vagine može biti teško. Ako je pacijent u mogućnosti normalno urinirati, potrebno je osiguravati prikladnu higijenu.

Ako je zbog nastale situacije onemogućeno mokrenje, potrebno je hitno intervenirati.

U većini slučajeva, vaginalni prolapsus je reverzibilne prirode.

U liječenju se koriste urinarni kateteri (kod pacijenata koji ne mogu normalno urinirati), hormonalna terapija (kako bi se inducirala ovulacija), aplikacija antihemeroidalnih krema na prolabirano tkivo, kirurško odstranjivanje hiperplastičnog tkiva (pogotovo u slučajevima nekroza te teških oštećenja prolabiranog tkiva ili urinarnih blokada).

Kućna njega obuhvaća dnevno čišćenje zahvaćenog područja fiziološkom otopinom i određenim lubrikantima.

Također, potrebno bi bilo obložiti okolinu mekšim površinama kako bi se spriječile dodatne traume ili na ljubimicu postaviti pelene. Također, možete ljubimici staviti i zaštitni ovratnik kako biste spriječili lizanje područja.

U slučajevima ponavljanja situacije, preporučuje se ovariohisterektomija, tj. operativni zahvat kojim se uklanjaju jajnici, jajovodi i maternica.

 

Tremor u snu

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
no image


Odgovara:
Tomislav Renić, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam štenca francuskog buldoga starog mjesec i pol dana. Kod nas je 4 dana i dobro je podnio sters odvajanja i novog doma. Kada je budan, jako je razgiran i znatiželjan, no tijekom spavanja dobiva tremor. Prvi put smo mislili da sanja jer trešnja prestane kada ga počnemo dragati ili ga probudimo. Danas je imao poluotvorene oči, ali kao da spava, međutim i dalje se trese nakon dodira. Trebam li se brinuti? Unaprijed hvala na odgovoru. Antea

O: Tremor u snu kod štenaca je normalna pojava. Tremor može biti i posljedica davanja pojedinih lijekova, poremećaja neurološkoga kao i drugih organskih sustava. Ukoliko primijetite tremore koji će biti intenzivniji i učestaliji, praćeni s pojačanim slinjenjem te dugotrajnom dezorijentiranošću nakon buđenja, posjetite svoga veterinara. Kako ste naveli da se Vaš psić normalno ponaša kada je budan, te je zaigran i znatiželjan, vjerujem da nemate razloga za brigu. Međutim, svakako pratite ponašanje Vašega psića. Ukoliko primijetite prethodno navedene znakove, posjetite svoga veterinara.

 

Smije li se psima davati sipina kost?

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
no image


Odgovara:
Nikolina Jozić, dr. med. vet.
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Smije li se psima davati sipina kost? Hvala. Renata

O: Iako sipina kost nije toksična za pse, savjetujem Vam da je izbjegavate davati svojem psu zbog postojanja rizika da pas nedovoljno sažvače sipinu kost i da ona zapne u nekom od dijelova probavnog sustava, što može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme.

 

Mobility hrane i dodaci prehrani za bolju pokretljivost zglobova

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
IvanaSarcevicHorvat Joomla


Odgovara:
Ivana Šarčević Horvat, dr. med. vet. 
Pet centar, Kralja Petra Svačića 61, Osijek

P: Imam čivavu 2.5 godine staru koja teži 5 kg (nije pretio, već je genetski veći nego što je uobičajeno). Prošle godine je operirao patelu na desnoj nozi, te prije 4 mjeseca i na lijevoj nozi. Po preporuci veterinara nakon operacije sam mu davala Canivitom forte mjesec dana, potom pauza i opet mjesec dana. Rtg snimak i pregled opipom ukazuje na to da je operacija bila uspješna. Međutim pas i dalje u šetnji hopsa na obje zadnje noge. Dobrog općeg stanja, normalno jede, raspoložen je i razigran, skoči sa kreveta i na krevet, trči po stepenicama (iako to ne dopuštam, već ga nosim)... Ne primjećujem ukočenost niti bolnost, već samo to neprirodno i jako često hopsanje, naizmjence na obje zadnje noge kad ubrza korak. S obzirom na to da veterinar sumnja i na početak displazije kuka, savjetovao nam je da uvedemo neku od mobility hrana (nije definirao koju). Možete li mi, molim Vas, konkretno preporučiti koja bi hrana bila najbolja s obzirom na njegovu dob, pasminu i veličinu? Trebam li uz takvu hranu davati i suplemente i ako da koje? Unaprijed hvala! Romana

O: U veterinarskim ljekarnama Pet centra možete pronaći veterinarsku hranu renomiranih proizvođača koja služi kao potpora zdravlju zglobova kod osteoartritisa.

Brit Joint & Mobility s haringom i graškom bez žitarica sadrži dugolančane omega 3 masne kiseline, kolagen tipa I, glukozamin sulfat, kondroitin sulfat ,MSM i tamjanovac. Sve navedene supstance pomažu regeneraciji zglobne hrskavice, jačanju ligamenata te smanjuju upalu i bolnost.

Hill's PD j/d Joint CarePurina Pro Plan Joint Mobility  te  Royal Canin VD Mobility Support također sadrže omega 3 masne kiseline te glukozamin i kondroitin.

Uz odabranu veterinarsku hranu možete ljubimcu dati i dodatak prehrani koji također sadrži glukozamin, kondroitin te kolagen tipa II i hijaluronsku kiselinu, kakav je primjerice CondroVet Force HA. U ponudi su i Flexadin Advanced meke tablete koje sadrže ekstrakt tamjanovca i nedenaturiran kolagen tipa II, koji djeluje posredno preko imunološkog sustava.

 

Spava li moj pas previše? | Važnost redovnog hranjenja šteneta i hipoglikemija

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
sonja vojnovic joomla v2


Odgovara:
Sonja Vojnović, dr. med. vet.
Pet centar, Našička 144, Zagreb

P: Jučer sam kupio pomeranca, njemački špic i primjetio sam da dosta spava. Znači li to da je bolestan ili mu je to uobičajeno? D. S.

O: Štenci spavaju u prosjeku ukupno 18 do 20 sati zbog toga što se njihov organizam intenzivno razvija. Kada su budni, aktivni su, igraju se i istražuju i upoznaju okolinu. Često se događa da se izmore i zaspu usred igre. Odrasli psi spavaju kraće, u prosjeku 8 do 15 sati. To opet ovisi o temperamentu, veličini i dobi psa. Psi vrlo velikih pasmina spavaju nešto više nego male pasmine. Stariji psi također uglavnom više spavaju. Kako štenci rastu, skraćuje se i dužina spavanja, a s navršenih godinu dana uspostavi se rutina koja je  tipična za odrasle pse.

Kada pas, bez obzira na to radi li se o štenetu ili odrasloj životinji, previše spava i letargičan je, a uz to ima i druge simptome poput otežanog disanja, proljeva, povraćanja, iscjedka iz nosa i očiju i slično, treba ga odvesti kod veterinara. Sve što je navedeno, mogu biti simptomi bolesti pa je zbog toga važno da se napravi pregled i na temelju  nalaza postavi dijagnoza.

Osim toga, treba voditi računa i o tome da se štene redovito hrani. U dobi do 4 mjeseca štenci trebaju imati četiri obroka dnevno, a nakon navršenog četvrtog mjeseca starosti može se davati 3 obroka na dan. Nakon navršenih 7 mjeseci, psa se može nastaviti hraniti s dva obroka dnevno. Osim broja obroka treba poštivati i propisanu dnevnu količinu hrane. Ukoliko hranite psa sa gotovom dehidriranom hranom, dnevna količina hrane je navedena na pakiranju, a  nju se dijeli onoliki broj obroka koliko dajete tijekom dana. Razlog zbog kojeg treba voditi računa o redovitom hranjenju šteneta je, između ostalog, i to što se zbog neredovitog hranjenja može razviti hipoglikemija.

Hipoglikemija se definira kao stanje u kojem je razina glukoze (šećera) u krvi nenormalno niska. Prvi organ koji je zahvaćen kada se razina šećera spusti prenisko je mozak zbog toga što on nema sposobnost deponiranja glukoze, a ona mu je potrebna za funkcioniranje. Hipoglikemija kod štenaca se javlja zbog toga što njihov organizam ima slabiju sposobnost pohranjivanja energije nego organizam odraslih pasa. Zbog toga im je potrebno davati više obroka dnevno. Simptomi hipoglikemije uključuju slabost, letargiju, nervozu, nekoordinirane pokrete, tresenje, a u težim slučajevima dolazi i do nesvjestice.  

Savjetujem Vam da posjetite veterinara koji će pregledati psa i dati Vam daljnje upute o  pravilnoj prehrani, ali i o potrebnim cijepljenjima i čišćenju od crijevnih parazita.

Ukratko, u ovakvim slučajevima, preporuka struke je da se tumori uklone te da se ujedno napravi i sterilizacija. Savjetujem Vam da  o svemu još dodatno razgovarate sa veterinarom koji liječi Vašu ljubimicu.