Trovanje biljkama | Božićna zvijezda

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Iris Pazanin 2017


Odgovara:
Iris Pažanin, dr. med. vet.
Pet centar, Put Mostina 8, Split

P: Poštovani, imam psa 4 godine i nikad nije jeo lišće sa kućnih biljaka, ali u posljednih nekoliko dana počeo je jesti crvene listove božićne stele, molim Vas da li je to opasno i šta to znači? Hvala, Jasna

O: Neke kućne boljke su otrovne za kućne ljubimce, dakle opasne po život, a neke će izazvati samo neugodne prolazne simptome. Trovanje biljkama manifestira se  simptomima poremećaja probavnog trakta , tj. proljevom i povraćanjem, ali simptomi mogu biti i daleko teži.

Božićna zvjezda predstavlja mogući problem  za sve pse i mačke. Otrovni su svi djelovi biljke i iako je biljka izrazito neugodnog okusa može predstavljati izvor trovanja  u onih životinja koje su skloni ingestiji bilja. Djelovi kože koji su bili u doticaju  sa sokom ove biljke ospu se bubuljicama i prištevima,  a u kontaktu s ozlijeđenom kožom i očima nastupa jaka bol. Sjemenke ove biljke izazivaju povraćanje.

Znakovi trovanja božićnom zvjezdom su: ozljede usne šupljine  i probavnog sustava , osip, otok oko očiju i usta, povraćanje, jako slinjenje, bol u abdomenu i slabost. Smrtnost je rijetka.

Pokušajte izolirati ljubimca od biljke, tj. ograničite mu kontakt s kućnim biljem.

 

Nemogućnost ustajanja i inkontinencija | Embolija ili prolaps diska

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
petra franko


Odgovara:
Petra Franko Bartoniček, dr. med. vet.
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Radi se o našem psu Malinoi koji će uskoro 5 g napuniti. Jučer je kao iz vedra neba dobila paralizu u desnoj nozi, znači nije mogla više ustati. Odvezli smo je u kliniku i tamo je doktor rekao da je embolija kičme ili prolaps diskusa. Danas nije mogla na obje noge ustati i CT je napravljen s kontrastom. Prolaps diskusa nije utvđen. Doktorica je preporučila do petka dalje s kortizonom i vitaminskum preparatima davati infuzije. Ako ne bude bolje, jer vjerovatno ne može ni mokraću sama ispustiti, nam je predložila da je uspavamo. Da li imate iskustva i šta bi vi rekli na to? Puno hvala unaprijed, Dijana

O: Iskreno mi je žao što se Vaša ljubimica našla u takvoj situaciji.

Svakako je dobro što ste čim prije otišli potražiti mišljenje veterinara i da su učinjeni zaista temeljiti nalazi.

Nažalost, strukture koje prolaze kroz koštani okvir kralježnice, a to su kralješnička moždina i živci su vrlo krhke strukture i kada se dogodi neki od "inzulta" kao što je i dotični, te mekane strukture mogu biti ozbiljno ugrožene. Veterinar je posumnjao na prolaps diska jer simptomi koje je Vaša ljubimica pokazivala upućuju na tako nešto. U tom slučaju svakako je indicirano učini mijelografiju da se vidi ukoliko je došlo do oštećenja medule.

Nažalost, kako su u pitanju živčane strukture, a živčano tkivo je još uvijek jedno od područja medicine i veterine koje se razvija, uvijek su neke nove spoznaje na koji način i kako liječiti određene strukure i oboljenja. Konzervativno liječenje koje je predložila Vaša veterinarka je jedan od najčešćih pristupa kada se ustvari ne može naočigled ustvrditi pravi razlog zbog čega je došlo do takvog stanja.  

Ozljede koje opisujete su zaista ozbiljne i kod takvih procesa životinji je potreban zaista dugačak period rekonvalescencije i oporavka jer živčane strukture imaju vrlo malenu i dugotrajnu mogućnost obnove. Ponekad, ovisno o postavljenoj detaljnoj dijagnozi, nažalost stanje niti nakon duljeg perioda vremena fizikalne terapije i medikamentoznog liječenja ne bude bolje. U tim slučajevima kada se naočigled vidi da pas trpi veliku bol i opći životni uvijeti nisu dobri vlasnik se može odlučiti za eutanaziju. Do konačne odluke nije lako doći i prije nje svakako bih Vas savjetovala da potvrdu dijagnoze potražite u još nekoj od veterinarskih klinika, odnosno uputila bih Vas na Veterinarski fakultet, Sveučilišta u Zagrebu na Kliniku za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju. O odluci da/ne eutanazija savjetujem da razmislite, za to nikada nije kasno, a detaljnije je o ovoj temi pisala moja kolegica Zdravka Rumiha, dr.med.vet. pod naslovom Eutanazija psa / Kada se donosi odluka o eutanaziji?

 

Spondiloza i nemogućnost uriniranja | Spastična paraplegija

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
silvija havrle1


Odgovara:
Silvija Havrle Lovrić, dr. med. vet.
Pet centar, Kralja Petra Svačića 61, Osijek

P: Pas mi ima spondilozu već nekoliko godina, sa pojavljivanjem stanja kada ne može stati na zadnje noge. Prije nekoliko dana se to stanje vratilo gdje su joj zadnje noge oduzete. Prima već nekoliko dana adekvatnu terapiju za to. Međutim, problem je u  tome što 3 dana ne može sama da urinira. Vodila sam je svaki dan da joj putem katetera iprazne urin, ali i ti pokušaji pražnjenja su bili teški. Veterinari su rekli da joj je stegnut sfinkter i da zbog toga ne može samosotalno piškiti i da je zbog toga teško kateter staviti. Dok ne vidim da li će joj terapija za kičmu pomoći i smanjiti pritisak na mokraćni mjehur, da li postoji neka adekvatna terapija koju bi joj mogli dati, neki lijekovi za opuštanje mišića sfinktera, kako bi lakše mogla urinirati? Hvala, Amela

O: Paraplegija (paraliza stražnjih ekstremiteta) pojavljuje se istodobno ili nakon pojave bola. Ako je muskulatura stražnjih ekstremiteta spastična i očituje se pretjeranim automatskim refleksom i povećanom osjetljivošću, stvoreni su uvjeti za spastičnu paraplegiju. Spastična paraplegija prisutna je kada je očit određeni stupanj bola. Pas može “juriti” i nositi ispod sebe stražnje ekstremitete ili ih vući za sobom poput štaka. Obično se događa urinarna i fekalna retencija zbog nemogućnosti psa da zauzme uobičajeni položaj za te radnje, kao i da upotrijebi trbušno mišićje. Kod mlohave paraplegije prisutan je izostanak mišićnog tonusa, a refleksi i osjeti su oslabljeni. Sfinkteri za uriniranje i defekaciju ne funkcioniraju normalno pa ako su opušteni dolazi do nekontroliranog mokrenja ili kapanja urina i fekalija, a ako spastični onda su stisnuti i dolazi do nemogućnosti mokrenja. Noge mlitavo vise iza tijela, rijetko ispod kao što je slučaj kod spastične paraplegije. Posljedično nastaje jaka mišićna atrofija s pojavom dekubitalnih rana. Prognoza je općenito nepovoljna.

Spondiloza ili osteoartritis kralježnice je stanje kod kojeg se hrskavica koja oblaže kralješke degenerativno izmijeni. Ovo stanje se najčešće javlja na  vratnim i slabinskim kralješcima. Ponekad  kod spondiloza nastaju osteofiti (šiljci) na tijelima kralježaka koji mogu pritiskivati živce koji izlaze iz kičmenog kanala pa u tom slučaju dolazi do slabosti u nogama. Osim toga, spondiloza može  uzrokovati  stanja poput diskus hernije. Opširno o spondilozi su pisale moje kolegice u prijašnjim odgovorima, pod naslovima:

Spondiloza i osteoartritis

Spondiloza kralježnice i kalcifikacija diska

Budući da je spastična paraplegija rezultat jake boli, kao terapija se propisuju lijekovi protiv boli, kao što je Rimadyl, Rycarfa ili Norocarp tablete. To su  tablete koje  kao djelatnu tvar sadržavaju karprofen – nesteroidni protuupalni lijek (NSPUL) koji se očituje protuupalnim, analgetskim i antipiretskim djelovanjem.  Osim toga, kao simptomatska terapija preporuča se B1 vitamin za regeneraciju živaca, a najčešće se preporučaju humane (namijenjene ljudskoj upotrebi) tablete Neurobion. To je  multivitaminski pripravak koji sadrži kombinaciju vitamina B1, B6 i B12. Osim toga, može se preporučiti i neki spazmolitik. Za detaljnije informacije i eventualno recept za takve lijekove, obratite se Vašem veterinaru.

 

Bolnost u nozi psa | Panostitis

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
MelanijaCelica


Odgovara:
Melanija Čelica, dr. med. vet.
Pet centar, Našička 144, Zagreb

P: Imam samojeda starog skoro 10 mj. Već četvrti put se dešava da šepa na prednju desnu šapu. Na dodir uopće ne reagira na bol. Jučer je odjednom počeo cviliti i odvezla sam ga veterinaru koji ga je pregledao. Jedan nokat mu je bio zakinut i veterinar je pretpostavio da je to problem jer kako on kaže nema vidljivih ozljeda. Odrezao mu je nokat, dao nam je tablete Rimadyl (da imamo za svaki slučaj) i otišli smo kući. Tokom dana je 3 puta počeo cviliti iz čista mira. Znači nije skakao, trčao... sjedio je ili ležao i počne cviliti i drži šapu u zraku. Odlučila sam mu dati Rimadyl za bolove jer ga očito nešto boli. Opet sam mu prepipala cijelu nogu, šapu, pregledala nokte, jastučiće i ništa se ne vidi, ne osjeti i on ne reagira kao da ga nešto boli. Imam tablete za 4 dana. I kupila sam mu kalciji za kosti na preporuku veterinara. Zanima me vaše mišljenje i koji je sljedeći korak ako ne prođe ili ako se opet ponovi. Hvala! Martina

O: Bolnost koju pokazuje Vaš pas može biti uzrokovana zbog prethodnog problema s noktom. Kako se pas prilikom hodanja oslanja i na šapu koja je bila problem, može se dok ne zaraste rana očitovati bolnost. Tablete protiv bolova će biti od velike pomoći da se životinji olakša hodanje. Nakon što potrošite Rimadyl i nakon što rana na šapi skroz zaraste, pomno pratite psa. Ako će se i dalje javljati epizode s istim ponašanjem, tada treba eliminirati panostitis.
 
Panostitis je bolesti koštanog sustava. Još uvijek nije sa sigurnošću potvrđena niti jedna teorija o nastanku ove bolesti. Postoji nekoliko različitih teorija, a najčešće se spominje da je bolest virusne etiologije, alergijske osnove ili posljedica autoimune reakcije organizma.  Panostitis (u veterinarskoj medicini eozinofilni panostitis) je bolest mladih pasa u kojih se kostur još uvijek razvija. Najčešće pogađa velike pasmine, a češće je uočena u njemačkih ovčara, njihovih križanaca, labradora, retrivera, dobermana i dr. Panostitis označava upalni proces na pokosnici cjevastih kostiju, što uzrokuje vrlo bolno stanje za psa. Upravo zbog boli koja je prisutna i njenog inteziteta, pas se nerado kreće, šepa, štedi nogu, a nerijetko se proces seli i na druge ekstremitete. Proces nakon nekog vremena može postati neaktivan, da bi se nakon nekog vremena ponovo aktivirao, a najčešće spontano nestaje do završetka rasta kostura (između 15. i 18. mjeseca starosti). Dijagnoza se postavlja na temelju kliničkog i RTG nalaz.Vrlo je važno rano otkrivanje bolesti kako bi se što prije započelo s terapijom te kako bi se izbjegla atrofija muskulature, koja nastaje kao posljedica smanjenog opterećivanja ekstremiteta zahvaćenog upalnim procesom.

 

Odbijanje od sisanja i dohrana štenaca | Stolica i urin | Dob za odvajanje i socijalizaciju

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
zdravka rumiha1


Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Imam štence shih-tzu, stari mjesec dana. Do nedavno ih je kujica dojila, no sada bježi od njih, grizu je očito. Dajem im jogurt kao obroke. Izasli su im mali zubi. Vrše nuždu, ali je žućkaste boje. Dobili su tablete protiv parazita, sve nametnike su vidljivo izbacili. Zanima me šta im sve smijem dati jesti i kad ih mogu udomiti, ima ih 6 komada, a imam 3 odrasla psa. Ivana

O: Općenito štenci počinju jesti gotovu hranu već sa 3 do 4 tjedana starosti (kada su im zubići već lagano izrasli) i do starosti 7 do 8 tjedana u potpunosti jedu samo nju. Kada počnu jesti gotovu hranu za štence, oni još malo sišu i na taj način se njihovi želuci privikavaju na suhu ili konzerviranu hranu, a kuja polako počinje imati sve manje mlijeka dok ih ne odbije. Razumljivo da su u ovoj dobi zubići štenaca već iznimno oštri što prilikom sisanja kuji stvara bolnost te ih ona odbija od sebe. Ukoliko se kuja u vrijeme dojenja hranila komercijalnom hranom posebno formiranom za vrijeme dojenja, ovo i je vrijeme kada je kuji potrebno postepeno nuditi standardnu hranu za odrasle pse. Mliječnu žlijezdu ne treba izdajati niti dirati u to vrijeme. Zasušivanje kuje je prirodan proces i osim intervencije vlasnika u smislu korekcije prehrane, za povratak mliječne žlijezde u prvobitno stanje nije potrebna nikakva pomoć. Ukoliko kuja u potpunosti odbija štence od sisanja, bilo bi uputno umjesto jogurta davati im zamjensko mlijeko za štence koje je hranjivije (Dr. Clauders, Beaphar, Canina) a ujedno im lagano početi nuditi razmoćenu gotovu suhu hranu za štence (preporuka su hrane premium ili superpremium kvalitete: Rustican, Brit Care, Brit premium, Carnilove i sl.) ili konzervicu istih proizvođača. U ovoj dobi trebali bi imati 5-6 obroka dnevno.

Što se pak nužde tiče, niste naveli o kojoj nuždi se radi pa moram spomenuti kako svakako treba obratiti pozornost i na boju i konzistenciju i stolice i urina štenaca. Kod zdravih štenaca urin je blijedožute boje ili proziran, dok u slučaju da je tamnije žut ili narančast znači da su štenci najvjerojatnije nedovoljno hranjeni. Stolica treba biti svijetlo do tamnosmeđa, djelomično formirana. Svakako je za pohvalu da ste im već dali sredstvo protiv crijevnih parazita, a vodite računa da ponovite davanje nakon 10-14 dana od dana davanja.

Štenci najčešće ostaju u leglu do dobi od dva mjeseca. Počeci socijalizacije malog psića vezani su uz kontakt s majkom i ostalim mladuncima u leglu. Do dobi od 12 tjedana psić će uz malo truda i strpljenja usvojiti osnove "kućnog odgoja", a pozitivna iskustva u Vašem domu učinit će ga sigurnim i otvorenim prema drugim ljudima. Vjerujem da ni socijalizacija sa psima ili drugim vrstama životinja neće biti problem.