Hipokalcemija kod majke i izostanak rasta zuba u štenca maltezera | Anodoncija i hipodoncija

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Adela Smajlovic web 2017


Odgovara:
Adela Smajlović, dr. med. vet.
Pet centar, Škurinjska cesta 1, Rijeka

P: Imam štene maltezera staro 50 dana, ali nisu mu nikli svi zubi, samo očnjaci gornji i par zadnjih, prednjih uopšte nema još. Šta je tu problem? Kuja ima manjak kalcija i sad prima terapiju. Vaše misljenje i savjet. Tihomir

O: Kod štenaca mliječni zubi počinju izbijati u dobi oko 25-30 dana te bi potpuno trebali izbili najkasnije do 45. dana starosti. Mliječnih zuba je 28, a od toga 12 sjekutića, 4 očnjaka i 12 predkutnjaka. Anodoncija je genetski poremećaj koji karakterizira izostanak svih zuba zbog neuspjelog razvoja. To je prilično rijetka pojava i uglavnom se vidi kod životinja koje manifestiraju i druge genetske anomalije. Hipodoncija je genetski poremećaj u vidu izostanka rasta odnosno odsutnost jednog do šest zuba. Hipodoncija se najčešće vidi kod malih pasmina pasa, osobito brahiocefaličnih pasmina (psi sa skraćenom usnom i nosnom šupljinom). Oba ova poremećaja se nasljedni, nou nekim slučajevima mogu se javiti i zbog nedostatk mikroelemenata potrebnih za izgradnju zubi. Budući da ste naveli da Vam je kuja manifestirala hipokalcemiju, moguće je da je ovo stanje dovelo do nedostatka tog mikroelementa i kod šteneta.

U svakom slučaju, daljnja dijagnostika u vidu rtg snimka i kliničkog pregleda bila bi nužna kako bi se utvrdilo postoji li mogućnost ispravka nastalog problema. Više o problemim izrastanja zuba i nepravilnostima zubala pisala je i kolegica, pod naslovom  Zubi - uzroci nepravilnosti zubala.

 

Genera Finilac oralna otopina

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragan vesovic


Odgovara:
Dragan Vešović, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Može li se kod vas kupiti Galastop? Andrijana

O: U veterinarskim ljekarnama naših centara nažalost više nemamo dotični artikl. Međutim, naše ljekarne posjeduju zamjenski artikl (ista djelatna tvar u istoj koncentraciji) s istom namjenom i funkcijom. Radi se o Genera Finilac oralnoj otopini za pse i mačke.

Ovaj preparat, po naputku samog proizvođača (Genera), namijenjen je liječenju lažne gravidnosti u kuja te supresiji laktacije u kuja i mačaka. Osnovna djelatna tvar je kabergolin (50 mikrograma). Preparat je namijenjen za primjenu per os (na usta) izravno ili nakon miješanja s hranom. Preporučena doza je 0,1 mL/ kg tjelesne mase ljubimca (što odgovara 5 mikrograma kabergolina/kg  tjelesne mase) jedanput dnevno tijekom 4-6 dana, ovisno o kliničkom stanju. Egzaktne doze, način primjene kao i vrijeme korištenja se određuje u skladu s postavljenom dijagnozom te ju određuje Vaš veterinar.

Ovaj preparat se izdaje isključivo na veterinarski recept.

Korisne informacije o ovoj temi možete saznati u odgovoru kolegice Adele Smajlović, dr. med. vet. objavljenom pod naslovom Sprječavanje laktacije | Veterinarsko-medicinski proizvodi Galastop i Finilac.

 

Maxitrol kapi za oči

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Senka Sokolic Rasic web


Odgovara:
Senka Sokolić Rašić, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Imam maltezera i ima crvenilo očiju. Čitao sam da su izliječili sa Maxitrol kapima, zanima me da li slobodno i ja njih koristim, je li one nisu štetne za psa? Hvala Dino

O: Maxitrol kapi za oči su kombinacija kortikosteroida i antibiotika. Koriste se za liječenje upala i infekcija. Izdaju se na recept. Nikako ne preporučam njihovo korištenje bez veterinarskog pregleda oka.

Crvenilo očiju može biti posljedica: iritacije (prašina, vjetar, kemikalije, trljanje oka, strano tijelo), upale oka (virusi, bakterije, paraziti), alergije. Najčešće bolesti oka su: konjunktivitis, keratitis, uveitis. Također se može raditi o anatomskim deformacijama na kapcima, suženju suznih kanala isl.

Oko je vrlo kompleksan organ i nepravilnom terapijom može doći do pogoršanja pa i sljepoće. Svakako savjetujem odlazak veterinaru radi specijalističkog oftalmološkog  pregleda radi utvrđivanja točne dijagnoze te pravilne terapije.

 

Ozljeda jastučića na šapama (mekuši) - njega i zaštita kod kretanja

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
sonja vojnovic joomla v2


Odgovara:
Sonja Vojnović, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Pišem vam u vezi Aljaškog malamuta koji je prije skoro 2 godine ozlijedio nogu. Naime pukla mu je kost u nozi i išli smo odmah kod veterinara koji mu je stavio longetu, ali je bio problem što mu je noga krivo zarasla i sad dolazi do toga da ne gazi pravilno nogom i tako mu se stvara rana na jastučiću s kojim se borim već mjesecima, ne znam što da radim, pokušavala sam ga previjati i prolazilo je, ali sad kako dolaze hladnija vremena, postaje sve gore i doslovno nema pola onog najvećeg jastučića i vidim da ga baš boli, postoji li kakva pomoć? Magdalena

O: Ozljede jastučića na šapama (mekuši) mogu nastati kao posljedica mehaničkih povreda nastalih zbog kretanja po tvrdim hrapavim podlogama ili utjecajem oštrih predmeta. Česte su i rane zbog ugriza, opekotina ili ozeblina. Ukoliko su temperature izrazito niske, a tlo smrznuto, pokriveno ledom ili zamrznutim oštrim snijegom, te soljeno  zbog zaštite od zamrzavanja, pseće mekuši mogu biti ozbiljno oštećene.  Nepravilan stav ekstremiteta može dovesti do pretjeranog opterećenje jednog dijela  stopala, što također može biti uzrok oštećenja mekuši. Rane na jastučićima jako dugo zaraštavaju. Oštećeno tkivo predstavlja ulazna vrata za infekcije pa je važno da se povreda sanira. Kada je prisutna svježa ili stara rana, potrebno je da ju pregleda veterinar i potom obradi na odgovarajući način. Kao zaštita se stavlja povoj, a obično se uz lokalnu toaletu rane, preporučuju i antibiotici zbog čestih  infekcija rane sa stafilokokima ili streptokokima. Promijenjeno mjesto bi trebalo tretirati lokalno sredstvima koja podstiču epitelizaciju i sanaciju rane ožiljkom.

U ljekarni Pet centra možete pronaći VETOQUINOL Cothivet sprej za rane koji djeluje kao antiseptična otopina, a ujedno i pomaže stvaranje ožiljnog tkiva. Obilno nanesite Cothivet na bolesno područje tri do četiri puta dnevno. Ponavljajte postupak do potpunog ozdravljenja. Cothivet možete nanijeti i namočenim zavojima izravno na ranu.

Za daljnju njegu se može primjeniti i Dermaflog krema. Ona se koristi za njegu kože izložene štetnom vanjskom utjecaju poput blažih povreda, ogrebotina,ozeblina, nagnječenja te drugih sličnih oštećenja kože. Mast sadrži ulje lavande, aloje, lanolin i ekstrakt kamilice i nevena.  Nanosi se na oštećeno područje u debljem sloju, jednom ili dva puta dnevno. Prilikom kretanja po tvrdim i hrapavim podlogama može se postići  pomoću zaštitnih šlapica od neoprena (CAMON Čizme Neoprene, 4 komada). Ove šlapice su dobra zaštita od leda, hladnoće i  hrapavih površina. Mekane su, udobne i jednostavne za nošenje zahvaljujućim praktičnim trakama sa čičkom.

Upala zubnog mesa | Plavi ili ljubičasti pigment sluznice usne šupljine

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Josipa Sadaric Joomla v2


Odgovara:
Josipa Sadarić, dr. med. vet.
Pet centar, Av. V. Holjevca 62 (Supernova), Zagreb

P: Pas, star 2 godine, ima upalu desni. Primjeti se modro iznad očnjaka. Da li imate neku preporuku kako tretirati upalu? Hvala unaprijed! Ena

O: Vrlo često, pogotovo u psa malih pasmina, javlja se upala zubnog mesa ili gingivitis. Promjena je u početku u vidu crvene linije iznad zuba te se nakon nekoga vremena to crvenilo pojačava, javlja se neugodan zadah iz usne šupljine, stvaraju se nakupine na zubima ili zubni plak, životinja može pojačano sliniti te se u jačim slučajevima javlja i krvarenje zubnog mesa. Kao posljedica takvih promjena nakon nekoga vremena nastaje peridontitis te dolazi i do gubitka zubiju. Gingivitis nastaje uslijed rada bakterija koje se normalno nalaze u usnoj šupljini životinja. Same bakterije dovode do nakupljanja plaka na zubima. Kako bi se spriječio nastanak gingivitsa preporuča se čišćenje odnosno pranje zubiju kao i kod ljudi. Od preparata za održavanje higijene usne šupljine u našim dućanima možete naći: Stomodine gel s aromom mesa i uljem noćurka, Orozyme gel sa enzimima,  Camon On pastu za zube s glinom i esecijalnim uljima i slično.

Prisutnost plavog ili ljubičastog pigmenta sluznice usne šuljine može biti znak bolesti kardiovaskularnog sustava, bolesti jetre, dišnog sustava, otrovanja, autoimunih stanja. U takvih slučajevima preporuča se odlazak kod veterinara kako bi se pravilno i pravodobno moglo započeti sa terpijom.