Osjetljiva probava i privikavanje štenaca na krutu hranu | Štene ima proljev

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
dragan vesovic


Odgovara:
Dragan Vešović, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Mali haski ima mjesec i pol, odvojen od majke, ima proljev. Dali smo mu rižu i suhu hranu za štence, ali pojela je dva komada kuhanog tijesta. Može pomoć, što da radimo? Milica

O: Ljubimci u toj dobi (mjesec i pol dana starosti) se smatraju izrazito osjetljivim, pogotovo po pitanju probave. Naime, oni se tijekom prvih 3-5 tjedana života hrane majčinim mlijekom. Nakon tog vremena, postepeno se počinju "prebacivati" na krutu hranu prilagođenu svojoj dobi i veličini ljubimca (npr. za štence velikih pasmina pasa, juniore velikih pasmina, puppy hrana velikih pasmina,...). Taj postupak "prebacivanja" s mliječne hrane na krutu hranu bi trebao biti polagan (kroz nekoliko dana pa čak i tjedana). Nerijetko, mnogi uzgajivači savjetuju da je u tu svrhu poželjno koristiti i kašice te na takav način osigurati postupno navikavanje probavna sustava s mliječne hrane na kašastu hranu pa u konačnici, na krutu hranu. Ovome ide i u prilog činjenica da se tijekom prvih nekoliko tjedana i mjeseci života ljubimca razvijaju zubi. U skladu s razvojem zubića u zubalu i hrana bi trebala biti prilagođena.
 
Bilo koja nagla promjena, može uzrokovati probavne smetnje, kao što su npr. proljev. Zbog tog razloga kao i iz razloga što je optimalna probava i metabolizam kod štenaca važan čimbenik u rastu, razvoju kao i stvaranju i održavanju imunološkog sustava (važan preduvjet za cijepljenje kao i razvijanje optimalne imunološke zaštite), smatram da biste sa svojim ljubimcem trebali posjetiti veterinara. Vaš veterinar će biti u mogućnosti pregledati ljubimca te mu na adekvatan način najbrže pomoći. Također, korisnim savjetima Vam može pomoći osigurati optimalne uvjete za život i zdravlje ljubimca.
 
Više o proljevu kod štenaca, njihovim uzrocima kao i prikladnim načinima pomoći, možete saznati u odgovorima kolega na sljedećim stranicama:

Udomljeno štene ima višednevni proljev | Dia dog & cat tablete za pomoć kod iznenadnih proljeva nepoznatog uzroka

Proljev i iznenadna slabost šteneta

Štene staro nekoliko dana - čišćenje od crijevnih nametnika, proljev i othranjivanje / Newborn Immunoboost pasta

Štene i proljev

 

Upala uha (otitis) | Staphylococcus aureus i Pasteurella multocida | Antibiogram i liječenje antibioticima

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
JelenaPejic


Odgovara:
Jelena Pejić, dr. med. vet.
Pet centar, Našička 144, Zagreb

P: Moj labrador je star 6 godina. Već duže vrijeme, nekoliko godina, ima problema s lijevim uhom. Svaka dva mjeseca se počne češati po tom uhu i ima neugodan miris. Idemo po tjedan dana veterinaru na čišćenje i mazanje, prođe, te za mjesec i pol - dva, opet isto. Ovaj put je bilo i gnoja te smo radili bris uha. Otkriveno je da ima Staphylococcus aureus i Pasteurella multocida. Uho mu je tretirano gentamicinom jer su obje bakterije osjetljive na isti. Sada uho izgleda super, ali me zanima, s obzirom na nalaz i moguće komplikacije, da li je potrebno vaditi krv psu? To nam nije spomenuto. Također, u zadnje vrijeme mu je stolica blago zelenkasta. Može li to imati veze sa bakterijama? Hvala unaprijed na odgovoru. Sandra

O: Kod životinja se često javljaju upale uha. Upala uha se može javiti u tri oblika: upala vanjskog uha (otitis externa), upala srednjeg uha (otitis media) i upala unutarnjeg uha (otitis interna). Postoje brojni uzroci nastanka upale pa se liječenje provodi u skladu sa uzrokom bolesti. Najčešći uzroci upale su: strana tijela, parazitarne invazije, infekcije, tumori, alergije, autoimuna obljenja,  genetska predispozicija te sama građa uha.  Uzročnici sami po sebi mogu biti kombinirani primjera radi na samu parazitarnu invaziju se može nadovezati bakterijska  ili gljivična infekcija.

Vrlo je važno znati uzrok nastanka upale kako bi se pravilno liječila ista, kako bi tretirali i uzroke i simptome. U liječenju otitisa se koristi  spektar lijekova za upale i infekcije lokalno ili u kombinaciji sa tabletama te u nekim slučajevima i kirurškim putem. Preduvjet liječenje ja provesti pravilnu higijenu, čišćenje i uklanjanje promijenjenog sadržaja. lijekovi i sredstva za čišćenje zvukovoda se apliciraju točno određenim redosljedom. Ukoliko se upala ponavlja ili postaje kronična te se ne liječi adekvatno, postoji mogućnost njenog širenja. Ne preporučam da koristite štapiće za čišćenje jer tim samo dublje gurate sekret te možete oštetiti sluznicu i bubnjić.
 
Staphylococcus aureus i Pasteurella multocida su normalni stanovnici organizma čije se patološko djelovanje ispoljava kod pada imuniteta, stresa i drugih oboljenja. Pasteurella multocida je gram negativna bakterija koja se nalazi i u sluznicama zdravih životinja kao uvjetno patogeni organizmi. Terapira se antibioticima i sulfonamidima. Većinom su osjetljive na peniciline te osim njih na tetraciklin, kloramfenikol, streptomicin i sulfa preparate. Staphylococcus aureus je gram pozitivna bakterija koja je isto normalni stanovnik kože i sluznica te prolazna flora u crijevima te može postati patogena uslijed pada imuniteta i ostalih oboljenja.
 
Ono što je bitno da je kod uzimanja brisa i izoliranja bakterija rađen antibiogram (rezultat ispitivanja osjetljivosti bakterije na antibiogram). Antibiogram pokazuje tri kategorije osjetljivosti:
- osjetljiv, znači da infekcija bakterijom može biti liječena preporučenim dozama tim antibiotikom;
- umjereno osjetljiv, znači da izolat može biti inhibiran koncentracijom određenog antibiotika ako se mogu koristiti više doze ili ako se koncentracija antibiotika djelotvorna za tu bakteriju postiže samo u onim sustavima preko kojih se lijek izlučuje (npr. urinarni, probavni ili hepatobilijarni sustav);
- rezistentan, znači da izolat nije osjetljiv na one koncentracije antibiotika koje se mogu postići u organizmu i ne smije se koristiti za liječenje infekcije uzrokovane tom bakterijom.
Za pravilan izbor antibiotika u liječenju infekcija osim poznavanja uzročnika infekcije i osjetljivosti uzročnika prema antibioticima potrebno je poznavati i amnestičke podatke o preosjetljivosti životinje na određeni antibiotik, izlučivanje i inaktivacija antibiotika, doziranje i put primjene antibiotika, te moguće nuspojave antibiotske terapije.

Na osnovu antibiograma se izabire adekvatan antibiotik za liječenje. Ono što je zanimljivo i otežavajuće kod stafilokoka jest da jako brzo razvija otpornost na antibiotik.
 
Liječenje ove infekcije može potrajati jako dugo, kao i općenito liječenje oboljenja uha mogu potrajati. Liječenje se može provoditi lokalno ili još u kombinaciji sa sistemskim antibiotikom kod teže infekcije. Liječenje antibioticima može dovesti do nestabilnosti probavnog sustava, tj. poremećaja crijevne mikroflore te usljed toga može se javiti promjena u izgledu i boji izmeta. Naravno, ukoliko sumnjate na neko oboljenje možete zatražiti dodatni pregled i dijagnostičku obradu  kako biste bili u potpunosti sigurni.

U svakom slučaju savjetujem podizanje imuniteta organizma (Imunoboost pasta, VMP tablete) te uzimanje probiotika tijekom antibiotske terapije (Florentero pasta i tablete). Primjena antibiotika mijenja crijevnu mikrofloru pa organizam postaje osjetljiv na nekontrolirani rast patogenih bakterija, stoga je preporučljivo koristiti probiotike kako bi se obnovila zdrava crijevna mikroflora.

 

Krvava, sluzava i proljevasta stolica štenca usprkos dijetalnoj prehrani

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
jerko spralja


Odgovara:
Jerko Špralja, dr. med. vet.
Pet centar, Kralja Petra Svačića 61, Osijek

P: Imam shih tzu-a starog 4 mjeseca. Došao je k nama kada je bio stra dva mjeseca. Obavio je sva cijepljenja. Stolica mu je inače bila mekša, a unazad zadnja tri dana ima proljev sa sluzi i krvi. Jede Bosch hranu za štence. Kada mu je počeo proljev stavili smo ga na dijetu (kuhana riža, probiotik i kuhana piletina) i davali mu pola teblete carbomeda. Međutim ni to ne pomaže. Zvala sam veterinara koji mi je rekao da psić ima najvjerojatnije osjetljiv želudac i da bi to mogla biti posljedica odbijanja od majčinog mlijeka. Obzirom da proljev traje već 4 dana prilično sam zabrinuta. Što napraviti? Hvala lijepo, Ivana

O: Iz opisa zdravstvenog stanja Vašega ljubimca, čini se da je situacija ozbiljna s obzirom da i sa dijetalnom hranom (riža, piletina s probioticima) psić i dalje ima krvavu, sluzavu, proljevastu stolicu, a po Vašem navodu je i vakciniran. Pojava proljeva kod Vašeg ljubimca može biti posljedica parazitarne, bakterijske, virusne infekcije, alergija na hranu, neprimjerene prehrane za tu dobnu kategoriju ili metabolički poremećaj.

Prvo što bi trebalo učiniti kod proljeva je pridržavati se strogog posta (od 24h), dok vodu možete davati u manjim količinama, češće, kako je pas ne bi ispovratio (ukoliko se radi o gastroenteralnom poremećaju, radi bolesne iziritirane sluznice) što će životinju dodatno iscrpljivati. Nakon posta, možete početi davati male količine dijetalne hrane (kuhana riža sluzave konzistencije, uz dodatak kuhane piletine bez kožice i kostiju), fermentirane mliječne proizvode ili koristiti medicinsku hranu namjenjenu za životinje sa gastrointestinalnim poremećajima od poznatih proizvođača: Royal Canin, Hill's, Purina, Eukanuba. Postupno  povećavajte količinu hrane,a smanjujte broj obroka.

Svakako se savjetujte sa Vašim veterinarom u vezi liječenja, koje je neophodno ukoliko proljev bude i dalje prisutan. Po potrebi se uvodi i ambulantno liječenje otopinama glukoze i elektrolita intravenozno kako bi se spriječila dehidracija koja može rezultirati uginućem kao i antibiotska terapija protiv gastroenteričnih infekcija, koju možete upotpuniti sa preparatima koji imaju zaštitnu ulogu u obnovi sluznice crijeva, a to su Florentero u obliku tablete ili paste koje se koriste za obnovu crijevne mikroflore, kao i Dia dog and cat tablete koje sadrže kompleks ekstrakta za regulaciju poremećene crijevne apsorbcije (voćna komina, natrij klorid, natrij citrat, pomoćni biljni sastojci). Ove proizvode kao i medicinsku hranu možete pronaći u ponudi Pet centar dućana na odjelu veterinarske ljekarne.

 

Jaje kao dodatak prehrani

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Dunja Vrdoljak v2


Odgovara:
Dunja Vrdoljak, dr. med. vet.
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Čuo sam da je dobro davati jaja za sjaj dlake psa. Pa mi molim Vas odgovorite na sljedeća pitanja. Koliko često pas treba dobivati jaje? Moj je težak 5,6 kg. Da li se da je cijelo jaje ili samo žumanjak? Da li se jaje treba kuhati ili se daje sirovo? I ako se kuha, da li je onda manje efikasno u odnosu na sirovo? Bruno

O: Kao dodatak jelu psima, jaje je izvrstan izvor bjelančevina, a ujedno i jedan od najkompletnijih i najhranjivijih obroka koji možete pružiti ljubimcu. Hranjivu vrijednost jajeta možemo pogledati kroz biološku vrijednost proteina u hrani. Biološka vrijednost proteina je vrijednost kojom se mjeri koliko dobro tijelo može apsorbirati i iskoristi protein. Jaje ima izuzetno visoku biološku vrijednost i smatra se odličnim izvorom proteina za psa jer sadrži sve esencijalne aminokiseline.

Prilično je sigurno prosječnom psu dati nekoliko jaja tjedno. Ako ne vidite znakove uznemirenog probavnog trakta kada hranite psa jajima, onda on ne bi trebao imati problema i kada su jaja sastavni dio njegove redovite ishrane. Kuhanjem bjelanjka možete izbjeći problem gastrointestinalnih poremetnji, ali će dio hranjivih sastojaka biti izgubljen. Međutim, morate znati da davanje sirovih pripravaka pa isto tako i jajeta, sa sobom nosi i opasnost od unošenja živih bakterija, među ostalim vrste Salmonella, Listeria  i slično. Stoga Vaš ljubimac sukladno unosu ovih patogena može snositi i određeni zdravstveni rizik. Isto tako posljedice možete snositi i Vi ukoliko pas liže Vaše ruke nakon konzumacije sirovih namirnica. Isto je tako poznato da pas može biti nosioc Salmonelle, a sam ne ispoljavati znakove bolesti.

Ako Vašeg psa redovno hranite jajima, kao sastavni dio obroka, pobrinite se da dobije cijelo jaje, ne samo bjelanjak.

 

Imajući na umu sve do sada navedeno, nadam se da sam Vam pomogla.

 

Bolni zubi starog psa | Rizik anestezije u pasa starije dobi

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Iris Pazanin 2017


Odgovara:
Iris Pažanin, dr. med. vet.
Pet centar, Put Mostina 8 (Dujmovača), Split

P: Moj pas koji ima 16 godina je nedavno dobio upalu zuba. Odveli smo ga veterinaru koji nam je rekao da pas ima karijes zubi i da bi trebao na operaciju da izvadi zadnja dva zuba sa obje strane čeljusti. Zanima me je li ta operacija potrebna, s obzirom na to da nam je također rekao da se pas vjerojatno neće probuditi iz anestezije pošto je star ili možemo nekakvim vašim proizvodima smanjiti taj karijes? Kristina

O: Ljubimac koji je uz Vas 16 godina ima problema s karijesom. Sedacija i totalna anestezija su u Vašem slučaju kontraindicirani jer bi pas mogao imati problema s buđenjem i svi kolege bi bili nevoljki u sedaciji i anesteziji takvog psa. Ako pas trpi jaku bol radi bolesnih zuba, bilo bi dobro bar uz parcijalnu anesteziju izvaditi zube. Ako se odlučite na anesteziju  to bi trebala biti inhalaciona anestezija koja se u svakom momentu može prekinuti, iako – s obzirom na visoku dob ljubimca – i ona je kontraindicirana.

U trgovinama Pet centra postoje hrane i dodatci za održavanje čistoće zubi, ali takvi dodatci nažalost neće riješiti ni ublažiti stanje Vašeg ljubimca u ovakvoj situaciji.  

Potražite savjet veterinara specijaliste za stomatologiju, koji će možda imati rješenje da životinji ukloni bolesne zube.